Chystáte se na svatební cestu a potřebujete cestovní pas? Máme návod, co v takové situaci dělat

Svatba je již za vámi? V tom případě nastal čas na krásnou dovolenou jako svatební cestu. Pokud se chystáte do vzdálenějších koutů světa a láká vás exotika ostrovů s bílým pískem a kokosy pod palmami, pravděpodobně se nevyhnete nutnosti vlastnit platný cestovní pas. Co když na poslední chvíli zjistíte, že vám před nedávnem propadl, nemůžete jej nikde najít nebo jste ho ještě nikdy nepotřebovali? Přinášíme návod, jak si cestovní pas zařídit.

Kdy budu cestovní pas potřebovat?

Bez cestovního pasu se zcela jistě neobejdete při cestování do států mimo Evropskou unii a Schengenský prostor. Tedy do všech zemí v Asie, Afriky, Jižní i Severní Ameriky apod. Cestovat pouze na občanský průkaz naopak můžete po Evropě, včetně evropských ostrovů.

Kolik mě bude stát cestovní pas?

Cena pasu se značně liší, a to podle rychlosti, za kterou potřebujete pas vystavit. Jestliže například zjistíte, že vám pas propadl a za týden již máte odlétat na svatební cestu, nemusíte se bát, že byste žádost o vystavení pasu nestihli vyřídit. Rychlost vystavení se však odrazí na ceně dokumentu.

Nejdražší variantou je vystavení cestovního pasu do 24 hodin, které vás bude stát 6 000 Kč (2 000 Kč pro dítě). U vyřízení pasu do 5 pracovních dní se již dostáváme na polovinu této částky. Pokud na pas nespěcháte a zažádali jste si o něj dostatečně dopředu před vaším odjezdem, bude vaše peněženka lehčí pouze o 600 Kč (u dětí pak 100 Kč). V této variance na cestovní doklad můžete čekat až 30 dní.

Tip: Zkontrolujte si také podmínky vstupu do jednotlivých zemí. Některé vyžadují platnost pasu vyšší než 6 měsíců od vstupu na území státu. Můžete si tedy myslet, že vám pas, kterému za několik měsíců končí platnost, bude stačit, ale celníci budou mít jiný názor.  

Na co se ještě připravit před svatební cestou?

Nejen před svatební cestou, ale i před jakoukoli jinou cestou do zahraničí, oceníte dobrou znalost jazyka. Jistě znáte pořekadlo kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Při cestování se vám jistě toto rčení několikrát vybaví, především až budete hledat v paměti vhodný výraz pro slovo, které chcete vyjádřit.

Proto vám doporučujeme absolvovat některý z jazykových kurzů Orange Academy, které jsou určeny jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé. Vybírat můžete ze třech základních jazyků, díky kterým se domluvíte téměř všude – němčiny, angličtiny a ruštiny.

Znalosti z jazykových kurzů oceníte i po návratu z dovolené, jelikož je budete moct využít třeba také v obchodním světě. Orange Academy totiž nabízí i kurzy kurzy obchodní němčiny nebo business angličtiny, které vám umožní například prezentovat svoji firmu na zahraničním trhu, komunikovat se zahraničními kolegy apod. Sečteno, podtrženo: investice do vašeho vzdělání se vám mnohonásobně vyplatí.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *