Den před svatbou: Víme, čeho se nevěsty nejvíce bojí!

Svatba je pro mnoho žen dnem, na který se těší už od dětství. Mají o něm poměrně jasnou představu a tou nejdůležitější podmínkou je samozřejmě to, že všechno musí být naprosto perfektní. Prostě Den s velkým D. Co si ale budeme povídat, organizování svatebního dne  dokáže být taky pořádně stresující. Přípravy začínají obvykle už rok dopředu, čím více se termín sňatku blíží, tím více roste nervozita. Největší stres a tlak na nevěsty přichází den před obřadem.

Předsvatební čas tráví mnoho párů odděleně. Nevěsta a ženich zamíří každý buď ke svým rodičům, svědkům nebo do oddělených hotelových pokojů. Najednou jsou jeden bez druhého a oba mají čas přemýšlet. Některé myšlenky můžou snoubence pořádně vyděsit a předsvatební den dost znepříjemnit.

Z čeho mají budoucí manželé před svatbou největší stres?

Nic není zařízeno!

Nejčastější obava, která se objevuje většinou už celý týden před svatbou, se týká organizace svatebního dne.  Poslední den před svatbou tyto starosti gradují.

Ještě se nutně musím ozvat kapele a vyřešit s nimi parkování!
Je třeba zavolat fotografovi a potvrdit rekvizity do fotokoutku…
Hrůza, je toho ještě tolik k zařizování!

I když jste přípravám věnovali mnoho času, stejně se tak trochu bojíte, že jste na něco zapomněli. Mnoho nevěst svůj poslední svobodný den stráví obtelefonováváním všech lidí, kteří mají se svatbou co dočinění, aby se ujistily, že je opravdu všechno v pohodě.

Nádech, výdech

Pokud máte pocit, že už absolutně nemáte kapacitu cokoli řešit a cítíte, že vám chybí jen kousíček k totálnímu zhroucení, na chvíli zpomalte, vydechněte. Všechny důležité věci jistě zařízené máte, už jen ladíte detaily.

Položte si sama otázku, jestli to, co řešíte je pro vás opravdu důležité nebo jestli se jedná o maličkost, kterou se vlastně není potřeba tak moc zabývat. Pokud máte k řešení něco ještě opravdu závažného a už nemáte sílu ani energii, zkuste poprosit o laskavost svědka, družičku nebo někoho z příbuzných. Jistě budou mít pochopení, většina z nich totiž razí heslo: Pro nevěstu cokoli.

Dělám dobře?

Když jste sami bez partnera, máte najednou čas o vašem vztahu uvažovat. Rozebíráte to v hlavě ze všech stran. Najednou vás překvapí otázka, která se ve vaší mysli zformuluje, aniž byste chtěli.

Vážně dělám dobře?
Opravdu si ho chci vzít?

To poslední, co den před svatbou potřebujete, je začít pochybovat o vašem vztahu. Co teď?

Zpátky v čase

Nebojte, nejste v tom sami. Takové myšlenky před svatbou napadají skoro každého, jen o tom pro jistotu nikdo nemluví nahlas. Je to úplně přirozené, vstup do manželství je velkým závazkem a je normální, že z toho máte trošku strach a že se objevuje nejistota.

Co v takových chvílích pomáhá? Vraťte se zpátky v čase. Vzpomeňte si, jak jste se s partnerem seznámili, vybavujte si vaše oblíbené zážitky, přehrajte si v hlavě znovu moment, kdy vás partner požádal o ruku. Tak co, už máte na tváři úsměv?

Někdy pomůže vzít si s sebou staré fotoalbum a vzpomínat nad fotkami. Můžete si taky připomenout, co na partnerovi máte rádi a proč jste se do něj vlastně zamilovali.

A co když …

Co určitě nedělat den před svatbou? Nevymýšlejte katastrofické scénáře. Víme, že si moc přejete, aby vaše svatba byla dokonalá a všechno šlo podle plánu. I my bychom vám to opravdu ze srdce přáli. Realita je ale taková, že asi na každé svatbě sem tam dojde k malé odchylce z plánu. Nejspíš to tak trochu tušíte, přesto se vám myšlenky na všechny možné (i nemožné) pohromy, nedaří zastavit.

Co když se strejda Zdeněk zase opije a povede přede všema nevhodné řeči?

Co když malá Viktorka ty prstýnky v košíčku nedonese a místo toho celou cestu uličkou probrečí? 

Jednou se tomu zasmějeme?

Když se při těchto myšlenkách přistihnete, řekněte si STOP.  Položte si otázku: Můžu něco z toho teď dopředu ovlivnit? Ne? Pak nemá smysl se tím trápit a už vůbec ne dopředu. S velkou pravděpodobností se většina vašich katastrofických scénářů nestane skutečností.

Myslete taky na to, že z drobných svatebních nedokonalostí, náhlých improvizací nebo nečekaných událostí se dost možná jednou stanou vtipné historky, na které budete s radostí vzpomínat.

Když je toho opravdu moc

Zavalily vás starosti až příliš? Nebuďte na to sama. V případě, že vás stres ze svatby úplně převálcuje, můžete kontaktovat psychologa. Ten s vámi všechno probere, bude moci mluvit o vašich pocitech a trápeních, které zrovna prožíváte a poté budete společně hledat možnosti a způsoby, jak situaci co nejlépe zvládnout a dostat se co nejdřív zpátky do pohody.

Je možné kontaktovat psychologa takhle narychlo?

Ano, možné to je. V současné době se čím dál více využívá takzvaného online psychologického poradenství.  Konzultace s psychologem online mohou proběhnout odkudkoli, formou telefonického hovoru, video hovoru přes Skype nebo v psané podobě formou emailu.

Mojra.cz je první psychologickou poradnou v České republice, která začala online psychologické konzultace nabízet. Funguje už od roku 2016 a v současné době se vám věnuje 16 zkušených psychologů. Termíny konzultací jsou velmi flexibilní, můžete psychologa kontaktovat v ranních i večerních hodinách. Konzultaci je možné si domluvit klidně do několika hodin, v některých případech klidně i do patnácti minut.

Konzultace s psychologem online jsou skvělým řešením pro ty, kteří potřebují psychologickou pomoc ihned. Třeba právě pro nevěsty, na které dolehla předsvatební tíseň.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *