Házení kytice jako jedna ze svatebních tradic

Vy, kteří máte za sebou svatbu, ale třeba i před sebou, jistě víte, že by se měli dodržovat nějaké zvyky a tradice.

I kdybyste patřili mezi ty, kteří chtějí moderní svatbu, nebo nejsou příliš nakloněni tradicím obecně, je potřeba zmínit, že svatební tradice ke svatbě prostě patří, i když je samozřejmě nemusíte dodržet všechny. Jedna z těch tradic, které se objevují snad na každé svatbě, je házení kytice. Podívejte se na to, jakou má tento zvyk historii a jak vlastně vznikl a co znamená.

Jak házení kytice probíhá

Je to jednoduché, všechny dámy a slečny, které nejsou vdané a jsou hosty na svatbě, se postaví do hloučku a čekají. Nevěsta se pak otočí zády, aby neviděla, komu kytici hází. Ta, která ji chytne, se podle pověry nejdříve vdá. To jestli tomu tak skutečně je můžete posoudit na základě výpovědi svých kamarádek.

Tato svatební tradice není nejmodernější a možná tomu nebudete věřit, ale jeho historie sahá až do středověku, musíte uznat sami, že přijít o něj by byla velká škoda.

Házení kytice

 

Buďte rádi za kytici

To, že se hází kytice, však také nebylo odedávna. V dřívějších dobách bylo zvykem to, že se všechny slečny, které nebyly provdané, pokoušely urvat z nevěstiných šatů alespoň kousek látky, která by jim zaručil štěstí, to se samozřejmě nevěstám příliš nelíbilo a tak se raději vzdali své kytice a přesně takto tento zvyk vzniknul. I přesto je některým nevěstám líto zahodit svoji kytici, jsou krásné a každá by si ji chtěla nechat.

I to se však dá vyřešit. V podstatě máte dvě možnosti.

  • nechte si vyrobit kopii své kytice
  • necháte si vyrobit kytici menší a skromnější

Kdy se hází svatební kytice

Jak už bylo řečeno, kytice se hází v době, kdy je okolo vás co největší počet lidí, především pak slečen, které o kytičku jistě stojí, proto není dobré s tímto zvykem začínat u oběda, kde je třeba jen rodina. Navíc dodržování takových zvyků zajistí především zábavu pro svatebčany.

Házení kytice je velmi oblíbené, a jde především o zábavu, proto jej určitě ze své svatby nevyřazujte. Svobodné dámy by vám to mohly mít za zlé.

Další svatební tradice.

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

rojak:
12:56 27. 04. 2020
Tento zvyk je už známější, ale nikde na svatbě jsem se s ním nesetkal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *