Investuje do zlatých mincí. Jako svatební dar se určitě hodí

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí.

Většinu českého trhu tak tvoří dovoz, především pak ze švýcarských rafinérií Argor-Heraues, PAMP a Valcambi, které tvoři až třetinu světové produkce. Dovoz ze Švýcarska však kvůli koronavirové pandemii vázne a zlatých slitků je tak v České republice momentálně málo. Málo na to, aby uspokojily poptávku.

Slitky ale nejsou jediné investiční zlato, které si můžete pořídit. Stejného efektu s možná ještě větším půvabem docílíte nákupem zlatých mincí. Velmi oblíbené jsou v poslední době mince Wiener Philharmoniker, ražené ve Vídni. Razí se v hmotnosti trojské unce (1 Oz) a menších.

Zakoupit je od specializovaného prodejce investičního zlata lze v Praze v Obecním domě. Narazíte zde i na slavné americké mince s vyobrazením Indiána a Bizona či na australské „Klokany“.

Výhody zlatých mincí oproti slitkům

Právě vzhled a různé reliéfy zlatých mincí jsou důvodem, proč je někteří investoři upřednostňují před slitky. Jednoduše máte v ruce hezky vytvarovaný kus ryzího zlata s pěkným vzorem, ne jenom slitek zatavený do nějakého obalu. Investiční mince mají i svoji estetickou hodnotu. Další rozdíl oproti slitkům spočívá v tom, že mince nemusí být číslovány, tak jak to vyžaduje zákon u slitků.

V současné době jsou tyto mince dokonce levnější než zmiňované slitky ze Švýcarska. Což také nebývá obvyklé. Větší rozdíl mezi nákupní cenou investora a částkou, za kterou zlato později prodává (tzv. spread) je většinou u slitků.

Cenu zlatých mincí určuje cena zlata a její vývoj na burze.

Investiční zlato

Proč vůbec do zlata investovat?

Investování do zlata představuje bezrizikovou příležitost, jak uchovat hodnotu svých peněz. Nejde o investici s očekáváním nějakého velkého profitu, slouží spíše pro ochránění před inflací. Zlato totiž v průběhu času nijak neztrácí na hodnotě. Pro to, abyste se do nákupu investičního zlata pustili, nepotřebujete ani žádný velký rozpočet.

Zlaté mince jsou dostupné již od 5 000 Kč

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *