Je chirurgická ocel vhodný materiál na snubní prsteny?

Snubní prstýnky ze zlata? Ano – z bílého, žlutého i oblíbeného růžového, to je jistota. Stejně tak stříbro. Ale co takhle jiný materiál? Například chirurgická ocel? Je vůbec vhodná pro výrobu šperku, který má zamilovanou dvojici provázet po zbytek života? Jaké jsou výhody a nevýhody klenotů z oceli?

Kvalitní a dostupný šperk

Chirurgická ocel není vůbec špatnou volbou pro snubní prstýnky. Proč? Hlavní předností je rozhodně cena. Nádherné šperky lze oproti kouskům z drahých kovů pořídit doslova za zlomek jejich ceny. Není výjimkou cena i kolem jednoho tisíce korun. Proč tedy ne?

Nezpůsobuje žádné alergické reakce

Chirurgická ocel je jako šperk oblíbeným materiálem už desítky let. Má totiž jednu úžasnou vlastnost, a to že je zcela hypoalergenní. Vyhovuje tak i osobám citlivým na některé kovy – nezpůsobuje podráždění ani vyrážky. Vzhledem k tomu, že tento kov dobře přijímá i lidské tělo, bývá často využíván pro výrobu piercingů i náušnic. Ale z chirurgické oceli lze pořídit celou nabídku šperků, i řetízky, náramky, přívěsky a podobně. Zručný řemeslník upraví tento kov tak, že bude k nerozeznání třeba od stříbra nebo oblíbeného lehkého titanu.

Dokonalé zpracování pro jedinečný vzhled

Snubní prsteny z chirurgické oceli se hodí velmi dobře i k jiným šperkům. Dokonale ladí se stříbrem nebo bílým zlatem. Jsou vyráběny z vysoce leštěné oceli a často jsou osazeny syntetickými perlami, zirkony nebo broušenými kamínky, které jim dodávají punc luxusu. Například zirkony bývají usazovány speciálními technologiemi, které zaručují, že kamínek ze šperku nevypadne.

Barevné kombinace

Ocelové prstýnky je rovněž možné nechat opatřit rytinou. Na trhu jsou k dispozici prsteny, které jsou ošetřeny zlatým povrchem, případně kombinací matného a lesklého povrchu oceli a jiného barevného odstínu. Toto propojení vykouzlí originální šperk, který ani jako klasická chirurgická ocel nevypadá. Vzhledově může velmi snadno konkurovat prstenům ze zlata a jiných cenných kovů.

Pro jednoho nevýhoda, pro druhého vyhledávaná přednost

Ne všichni klenotníci ale mají výrobu z chirurgické oceli v oblibě. Důvodem je paradoxně jeden z největších kladů tohoto materiálu. A to jeho tvrdost a pevnost, které se hůře zpracovávají. Pro majitele snubního prstenu jsou ale tyto vlastnosti žádaným pozitivem, prsteny mají totiž neuvěřitelně dlouhou životnost, v podstatě se nepoškrábou a ani častým nošením nedochází k deformaci povrchu.

Chirurgická ocel je vhodná pro všechny

Chirurgická ocel je surovina, která se nezaměřuje jen na mladou generaci. Je vhodná pro všechny věkové kategorie. Doba, která nutila ženicha kupovat drahý klenot, aby se předvedl, že je hodně bohatý (což obvykle neodpovídalo pravdě), je již pryč. Není třeba se řídit starým úslovím, že za snubní prsten je nutné zaplatit trojnásobek měsíčního příjmu! Jde o to pořídit něco, co budou dva lidé rádi nosit, co jim bude připomínat šťastnou chvíli a vzácný svazek a v čem se budou cítit komfortně.

Jaké jsou nevýhody chirurgické oceli

Pořád se jedná o tu pevnost. Prstýnky se velmi těžko upravují. Ne že by to nešlo, ale není to úplně ekonomicky výhodné. Tomu lze ale samozřejmě jednoduše předejít tím, že si před nákupem prstenu člověk správně změří obvod prstu. Dalším malým mínusem je, že prstýnek po delší době nošení ztrácí svou lesklost. Ale který kov ne? Každý jde obnovit leštěním a čištěním u dobrého klenotníka.

Některým lidem nemusí klenoty z chirurgické oceli vyhovovat, stejně jako ne každému vyhovuje třeba žluté zlato, ale obecně jejich oblíbenost stále narůstá. Snubní prstýnky z chirurgické oceli jsou stále více žádanějším zbožím, kterým i klenotníci věnují mnohem více svého prodejního prostoru. Bohatá nabídka různých designů, dokonalé propracování detailů a speciální technologie úpravy povrchu dávají vzniknout opravdu unikátním kouskům, které budou zdobit ruce zamilovaného páru po celý jejich společný život.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *