Klasické nebo moderní svatební menu?

 Čemu dáte přednost?

Knedlíčková polévka s nudlemi, svíčková a dort. Klasické svatební menu, které zná snad každý. Můžete si ho různě upravit nebo zkusit modernější variantu oběda. Ať tak či onak, jídlo je na svatbě něco, co zajímá prakticky všechny hosty. Co bude lepší pro vás? Jak postupovat, pokud mají někteří vaši hosté speciální diety a omezení? Na kolik peněz vyjde svatební oběd a jak můžete ušetřit?

Naplánovat menu představuje jeden z nezbytných a velmi důležitých úkolů, který mají nevěsta s ženichem na nekonečném seznamu svatebních příprav. Platí, že čím větší svatba, tím náročnější to je. Jeden nejí to a druhý zase tohle, děti, vegani, lidé s různými alergiemi, intolerancemi a životními styly. Každému se toužíte zavděčit a chcete, aby chutnalo všem. Možná, že už po přečtení tohoto odstavce vám jde hlava kolem. Naštěstí máte mnoho možností, jak polechtat chuťové buňky opravdu každému.

Svatební menu | Svatba na zámku

Jak naplánovat svatební pohoštění?

Svatební menu začněte plánovat klidně půl roku nebo i více před svatbou. Důležité je to zejména kvůli zamluvení termínu ve vámi vybrané restauraci nebo v místě, kde se bude konat svatební hostina. Rezervaci budete potřebovat i tehdy, když se berete doma na zahradě. Pravděpodobně budete mít jídlo objednané v nějaké restauraci přes cateringovou službu. U samotné rezervace s sebou vezměte rodinu nebo pár přátel a ochutnejte různá jídla. Kvalitní restaurace vám umožní ochutnávky, navrhne různá řešení a kalkulace. Včas řešte také různé specifické požadavky. Přibližně 3 týdny před svatbou už musíte mít menu skutečně domluvené na přesný termín a čas.

Zda se rozhodnete pro klasiku nebo moderní verzi je jen na vás. Jen myslete na starší ročníky, které byste chobotnicí a šneky příliš nepotěšili. Na druhou stranu vepřové, kuřecí, brambory či knedlíky zná u nás každý a je velká šance, že většina hostů si ráda dá.

TIP: Pozor na jídla, která se mohou stát společenským fau pax. Například špagety, a především omáčka z nich nevypadá hezky na světlých šatech a přiznejme si, komu z nás se občas nestane, že má špagety i na oblečení.

Svatební menu můžete vytisknout na ozdobný papír v motivu vaší svatby, smotat do ruličky a ovázat stužkou. Někteří snoubenci mají třeba i svatební pečeť. Pokud chystáte svatební web nebo svatební noviny, můžete zveřejnit menu i tam.

Plán hostiny

Svatební menu - nabídka | Svatba na zámku

Svatební hostina začíná obvykle přípitkem a svatebním proslovem ženicha. Po přípitku poděkuje ženich za všechna blahopřání a oba s nevěstou popřejí hostům dobrou chuť. Jaký je tradiční průběh hostiny?

 • Přípitek
 • Předkrm
 • Proslov otce nevěsty
 • Polévka
 • Proslov otce ženicha
 • Ukázka svatebního dortu
 • Hlavní chod
 • Malá pauza na kávu
 • Krájení svatebního dortu

Po obědě je obvykle čas na volnou zábavu, focení a popřípadě přesun na místo, kde se koná večerní zábava. Tam volí ženich s nevěstou nejčastěji pohoštění formou rautu, včetně pití. U nápojů je vhodné dohodnout se, zda chcete platit komplet vše nebo si např. tvrdý alkohol budou hosté platit sami.

Cena svatebního menu

Oběd na svatbu se cenově obvykle pohybuje kolem 300 až 1000 Kč za jednoho hosta podle náročnosti menu a počtu chodů. Za pohoštění na celý den pak zaplatíte přibližně 1000 až 3000 Kč i s alkoholem. Samozřejmě se to nedá paušalizovat, protože záleží na tom, kolik host dokáže sníst nebo vypít. Cenu ovlivňuje také roční období a dostupnost vybraných surovin. Snažte se vybírat suroviny typické pro určité období, abyste si nemuseli připlácet za něco extra.

V létě lehké jídlo, v zimě něco hutnějšího

Svatební menu inspirace | Svatba na zámku

Svatební tabuli je vhodné přizpůsobit ročnímu období. V létě v parném horkém dni dají hosté přednost jednoduchým a lehkým jídlům. Guláš se šesti knedlíky asi nebude to pravé ořechové, když hostům teče pot po zádech z letního horka. Na druhou stranu pokud máte svatbu v zimě, pak příliš nepotěší zeleninový salátek a studená kuchyně. V tomto ohledu myslete i na zákusky. Na sluníčku se krémy budou roztékat a rychleji kazit.

Klasické svatební menu

Svatba trvá většinou po celý den až do pozdních večerních hodin a s tím souvisí také pohoštění. Kromě obědu je nutné počítat ještě s večerním občerstvením, které obvykle probíhá formou rautu, grilování apod. Klasickým svatebním menu je předkrm, hlavní chod s polévkou a zákusek. Při výpočtu berte v potaz počet hostů a jejich uspořádání. Pro děti objednejte poloviční porce. Většina restaurací a cateringových služeb nabízí velký výběr jídel, takže si můžete menu sestavit podle svých představ.

Tradiční svatební menu může vypadat takto:

 • Předkrm: šunková rolka, křenová náplň, pečivo
 • Polévka: vývar (kuřecí, hovězí, krůtí) s játrovými knedlíčky a nudlemi
 • Hlavní chod: svíčková na smetaně, kančí guláš, pečená kachna, knedlo-zelo-vepřo atd.
 • Dezert: Jablečný závin, různé šlehané dezerty a někdo podává rovnou svatební dort

Někdo může zvolit trochu odlehčenější verzi klasického menu. Klasickou svíčkovou lze nahradit různými minutkami (přírodní řízek s broskví a oblohou, plněné krůtí a kuřecí kapsy, rolády).

Moderní svatební menu

Svatební menu inspirace | Svatba na zámku

 • Předkrm: toasty s nějakou netradiční ingrediencí, zapečená bagetka jako příloha, domácí paštika s brusinkami, grilované krevety s dipem
 • Polévka: chřestová se smetanou, hráškový krém s opečenými krutony, chřestová polévka s opečenou bagetou
 • Hlavní chod: jelení plátky s rýží, roláda ze zvěřinových prsíček a karlovarský knedlík, kuřecí kapsa plněná sýrem a sušenými rajčaty, losos na listovém špenátu a bramborové pyré a další ryby, telecí hřbet, gratinovaná zelenina s netradičním kořením apod.
 • Dezert: panna cotta s ovocnou omáčkou, zmrzlina z exotického ovoce, cupcakes apod.

V době nejrůznějších potravinových alergií, intolerancí a životních směrů je velmi pravděpodobné, že se někdo takový objeví na vaší svatbě. Možná dokonce takové kamarády a rodinu máte a chcete jim také vyjít vstříc. Dnes už naštěstí není problém připravit různé zeleninové, bezlepkové a bezmléčné potraviny, takže si určitě vyberou i tito hosté.

Další inspirace na svatební hostinu

Mimo zmíněných jídel pro vás máme ještě trochu inspirace.

Na předkrm

Můžete objednat mimo zmíněné šunkové rolky parmskou šunku a žlutý meloun, uzeného pstruha, kapří hranolky, caprese s mozzarellou, husí nebo jinou paštiku, kuřecí závitky.

Z polévek

Výborné jsou také brokolicové či houbové, francouzská cibulačka nebo jemný krém z lososa.

Na hlavní chod

Můžeme vám ještě doporučit různá zvěřinová ragú, steaky s bylinkami, grilovanou zeleninu, jehněčí maso, králík, vepřová panenka, řízky a bramborový salát.

Nápoje na svatbě

Pití je na svatbě samozřejmostí. Jak jsme již zmínili, měli by snoubenci rozhodnout, zda chtějí hostům platit komplet nápoje nebo jen nealkoholické, popřípadě z alkoholu pivo a víno. Vždy má být k dispozici čerstvá voda. Na přípitek se dává šampaňské, sekt apod. Jako aperitiv je nejčastější cinzano, becherovka, martini atd. Velmi populární je podávání bowle, sangrie a nealkoholické šťávy.

Svatební raut

Svatební menu raut | Svatba na zámku

Svatební raut je velmi oblíbená forma pohoštění na svatbách a dalo by se říct, že nechybí takřka na žádné svatbě. V poslední době se snoubenci často rozhodnou rautem nahradit klasický oběd, obřad se koná v odpoledních hodinách a pak se hosté přesunou rovnou na raut. Má to určitě spoustu výhod, protože si tak každý přijde na své a vezme si, co má rád, svatba nestojí tolik peněz a není nutné dělit hosty na ty, kteří jdou na hostinu a na ty, kteří jdou až na zábavu.

Obsah rautu (inspirace)

 • Maso: guláš, dušené maso, mini řízečky, šunka, salámy, klobásy, paštiky, zvěřina
 • Zeleninové mísy: rajčata, papriky, různé druhy salátů, okurky, olivy, někdy i dušená zelenina
 • Sýrové mísy: ementál, camembert, hermelín, gouda a další směs nejrůznějších sýrů
 • Přílohy: rýže, knedlíky, brambory, bramboráčky, opékané brambory
 • Ovocné mísy: jablka, pomeranče, hroznové víno, meloun
 • Saláty: šopský, Caesar, Coleslaw, zelný
 • Pečivo: chléb, housky, rohlíky, bagety
 • Dezerty: svatební koláčky, muffiny, dortíky, svatební cukroví a další dobroty
 • Ochucovadla: sůl, pepř, omáčky, dresinky, hořčice, kečup
 • Dostatek nápojů: voda, čaj, džus

Připravte dokonalou svatební tabuli

Svatební menu inspirace | Svatba na zámku

Jak na výzdobu

Jídlo je na svatební tabuli samozřejmě základ, ale neméně důležitá je i výzdoba stolů a celého prostoru. Konkrétní podoba reflektuje přání snoubenců, finanční možnosti a téma svatby. Tradičně zahrnuje květiny, živé, sušené nebo umělé, ubrusy na stolech, organzu uprostřed, květiny ve vázách a různé svícny, světýlka nad hlavou, svatební ubrousky a drobné dekorace či dárečky pro hosty. 

Jmenovky nesmí chybět

Aby každý věděl, kde má sedět. Ty by měly svým vzhledem odpovídat ostatním tiskovinám, pokud tedy nezvolíte dřevěné stojánky, čokoládu či perníčky se jmény. V klasickém papírovém podání se jedná o tvrdý karton, který je přeložený napůl a postavený na stůl k místu každého hosta. Tvořivější lidé se mohou pustit do výroby vlastních jmenovek nebo si stáhnout vzor, kterých je na internetu dostatek. Při tisku volte papír s vyšší gramáží a nejlépe jinou barvu než bílou. Oblíbenou variantou jsou jmenovky ve tvaru motýla na skleničce nebo propiska se jménem. Nezapomeňte na každou jmenovku napsat celé jméno a příjmení (nebo alespoň počáteční písmeno příjmení), aby nedošlo k nějakému zbytečnému omylu.

 

Jaké menu a pro kolik osob plánujete vy? Dejte nám své tipy, ať se mohou i další čtenáři inspirovat. Děkujeme

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

Krista:
10:51 09. 03. 2021
Svíce a knedlíčková na oběd - máme rádi klasiku. A pak prasátko, nějaké zákusky. Nedělali jsme z toho vědu. A když hodně zbylo, nevadí. Pokračovali jsme ještě 2 dny :))))

F:
14:41 08. 03. 2021
My jsme dělali vše ve znamení Itálie. Mořské plody, těstoviny, prostě paraáda. Všichni byli z našeho svatebního menu nadšení. I děti :)

janička:
14:15 25. 02. 2021
pecka článek!!! tohle mi bodlo, díky za něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *