Koule na noze novopečeného ženicha

Koule na noze tak trochu souvisí se zatahováním a s chomoutem okolo krku. Princip je v podstatě stejný. Tyto zvyky se dodržují právě proto, aby si ženich uvědomil, do čeho vlastně vstupuje a že se nemůže jen tak sebrat a odejít.

Jak se jen té koule zbavit

Kdo by chtěl mít celou dobu těžkou kouli na noze, když je jeho slavný den.

Zbavit se koule lze dvěma způsoby:

  • Z „okovů“ se lze vyplatit.
  • S pomocí nevěsty břímě odstranit.

Sice jsou dvě možnosti, jak se koule na noze zbavit, ale princip je především v tom, že je potřeba soudržnosti obou novomanželů. Ostatně jako u většiny ostatních tradic. Vykoupit se je sice snadné a méně náročné, ale to rozhodně není cílem.

Manželství je především o překonávání překážek, které život novomanželům připraví. A čím více překážek novomanželé překonají, tím lépe funguje jejich vztah.

Nevěsta musí najít klíč ke kouli

Ještě existuje jedna možnost, jak si poradit s koulí. Je totiž uzamykatelná a tak se jednoduše zamkne a klíč zahodí. Nevěsta může klíč začít hledat, aby těžkou kouli odstranila. Jen pro jistotu je potřeba si ponechat jeden náhradní, co kdyby náhodou ho nevěsta nenašla.

Samozřejmě se také může ženich vykoupit, nebo řetěz na noze přeřízne nevěsta pilkou. Opět jde o to, jestli žena bude za svým manželem stát v dobrém i zlém.

Co koule na noze symbolizuje

Přivázání svatební koule ženichovi znamená v podstatě to, že má za sebou nějaké hříchy v mládí. Aby se těchto hříchů zbavil a netrápili ho po celý manželský život, musí ho nevěsta těchto hříchů zbavit a manžel tím vstoupí do manželství s čistým štítem.

Pokud si chcete takovou kouli pořídit pro případ, že byste měli v okolí někoho, kdo se bude ženit, tak není v tom vůbec žádný problém. Najdete ji v každém obchodě, který prodává svatební výzdobu, případně ostatní potřeby pro dokonalou svatbu. Sice to není pro novomanžele úplně příjemné, ale jistě se tímto zvykem opět obohatí samotná svatba.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *