Kvůli koronaviru se ruší svatby: První psychická pomoc (nejen) pro nevěsty

Preventivní opatření se každým dnem přiostřují a čím dál více se dotýkají také svateb. Ačkoli to na začátku, kdy byly zakázané akce nad 100 osob, vypadalo, že mnoho svatebních obřadů a hostin se bude moci konat beze změny, nová opatření celou situace změnila. Zavřená jsou restaurační zařízení a platí zákaz společenských akcí s více než 30 lidmi. Dlouho plánovaný a vysněný svatební den je nutné odložit…

Jaké pocity teď nevěsty a ženichové po celé republice prožívají? Pojďme si to nejdříve zrekapitulovat, třeba uvidíte, že v tom nejste sami!

Zklamání a smutek

Pro mnohé nevěsty je to obrovské zklamání a není se čemu divit. Jejich poslední rok se většinu času nesl ve znamení plánování, zařizování a obvolávání. Nevěsty zvládly stres i organizační kompromisy. Všechno zbytečně. Radost a těšení se vystřídal smutek.

Ztráta motivace

Všechno okolo plánování svatby stálo snoubence obrovské množství sil a energie. Užuž to vypadalo, že je všechno hotové a připravené, zbývalo se už jenom těšit. Zvládli jste boj o termíny – měli jste fotografa, živou kapelu i krásný svatební sál. Odložení svatby znamená nové zařizování a vy už tak nějak cítíte, že se vám už do toho hektického kolotoče znovu nechce.

Briliantové šperky

Syndrom „Asi to tak mělo být“

Některé začíná nahlodávat i myšlenka, jestli to celé není nějaké znamení. Osud, který to zařídil. Co když to znamená, že se nemáte vdávat? Nemáte si ženění ještě rozmyslet?

Strach

Do toho všeho se přidává ještě strach. Strach z nejistoty. Kdy bude po všem? Strach o vlastní zdraví i o bezpečí svých nejbližších. Některé rodiny jsou zasaženy karanténou, a tak ani v případě, že by neplatilo omezení osob na společenských akcí nebo uzavření restaurací, na svatbě by chyběl někdo důležitý.

První psychická pomoc

Uf! To je teda pořádná dávka nejrůznějších negativních emocí. Jak v těchto dnech zatočit se splínem?


Lék jménem láska

Myslete na to, že o svého milovaného jste nepřišli. Vaše láska pořád pokračuje a jednou z vás budou manželé. Jste tady jeden pro druhého a odklad svatby to nijak nemění. A pokud byste se opravdu nemohli dočkat – pořád je zde možnost sňatek formálně uzavřít a odložit pouze svatební oslavy s rodinou a přáteli.

Optimismus a humor

Jestli jsme my Češi něčím výjimeční, je to rozhodně náš humor, který neztrácíme ani ve vypjatých situacích. Informovat se ohledně aktuálního koronavirového dění je důležité, ale nezapomínejte číst a vyhledávat také nějaké pozitivní zprávy.

Až budete svatebním hostům rozesílat informaci o odložení termínu svatby, tak určitě nic nezkazíte právě špetkou humoru a odlehčení. Možná se uleví nejen vám, ale rozptýlíte tím ponurou náladu i v dalších domácnostech.


Hledejte něco pozitivního. Třeba jste nestihli něco doplánovat a teď máte šanci. Možná získáte další termín v příznivějším počasí. Všechno zlé je pro něco dobré. Zkuste i vy ve své situaci najít právě to dobré. Klidně naprostou maličkost.

Konzultace s psychologem

Současná situace znamená obrovský nápor na psychiku každého z nás. Nutnost odložit svůj velký den tomu moc nepřidává a na někoho už to zkrátka může být příliš. I v těchto chvílích můžete využít psychologického poradenství. Máte možnost individuálních i párových konzultací.

Psycholog, jakožto odborník na lidskou duši a psychiku, vás nejen vyslechne, ale pomůže vám najít všechny možnosti, které nyní máte a probere s vámi i způsoby, kterými se můžete do psychické pohody zase vrátit. Někdy je člověk vlastní situací tak pohlcen a ztracen, že pomůže promluvit si o tom s někým, kdo je nestranný.  

Briliantové šperky

Psychologická poradna Mojra.cz nabízí psychologickou konzultaci online – není tedy nutné za psychologem nikam dojíždět. Tento typ poradenství je tak vhodný zejména vzhledem k současné situaci. Dává možnost psychologické péče lidem v karanténě i těm, kteří chtějí dobrovolně, na základě vlastní ohleduplnosti, omezit dojíždění a přesun.


Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

rojak:
16:11 18. 03. 2020
Co na tohle napsat. Myslím, že to postihlo všechny z nás a buďme rádi, že se s tím nikdo z nás a našich blízkých nenakazí a lék se najde co nejdříve a vše se vrátí co nejrychleji do starých kolejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *