Partnerská krize: Svatba v ohrožení?

Blížící se svatba – čas zamilované spokojenosti nebo období stresu a partnerských hádek?

Často obojí. Krize ve vztazích se může objevit i před svatbou, snoubence to pak dokáže poměrně dosti rozhodit. V tomto článku se zaměříme na to, proč se krize ve vztahu před svatbou objevují, a hlavně na to, jak je efektivně vyřešit.

Kdy přichází krize ve vztahu?

Na úvod připomeneme něco, co už jste možná někde viděli. I když bychom si všichni určitě přáli, aby se zrovna našemu vztahu všechny problémy obloukem vyhnuly, realita je taková, že každý vztah prochází občas právě nějakou krizí. Některé krize se přeženou stejně rychle, jako se objeví, jiné dokážou oba partnery pořádně potrápit.

Typicky se krize objevují v určitých časových obdobích. A vy toto období můžete prožívat právě teď, před svatbou.

Partnerská krize po 1. roce vztahu: Po prvních 12 měsících vztahu začne pomalu odeznívat počáteční zamilovanost. Partneři si sundají pomyslné růžové brýle a najednou toho druhého vidí takového, jaký opravdu je.  Pro někoho se nic nemění, jiný je tímto prozřením šokován.

Partnerská krize po 3. roce vztahu: Opravdu se k sobě hodíme? Co máme vlastně společného? To jsou otázky, které se mezi partnery začínají objevovat přibližně po třetím roce vztahu. Je to totiž už dostatečně dlouhá doba na to, abyste už poměrně dobře svou drahou polovičku poznali, zjistili, jaké názory a postoje zaujímá a jestli se s nimi vy dokážete ztotožnit.

Partnerská krize po 7. roce vztahu: Sedm let už je poměrně dlouhá doba, partneři už ví, jak spolu fungovat. Bohužel se občas stane, že vztah zajede do nudné rutiny a stereotypu. Nic zajímavého se neděje. Často se objevují myšlenky typu: Tak buď to někam posunem nebo to odpískáme!



Napětí a hádky

Svatba má být tím nejkrásnějším dnem. Je to den s velkým D. Jenže přiznejme si, tomuto jednomu dni předchází rok příprav, organizace a stresu. Pořád je třeba něco domyslet, objednat, domlouvat. Sem tam se plány bortí a je třeba je znova a znova překopávat. Je to opravdu hektické období!

Toto napětí si pak partneři často přenášejí i do vztahu. Jsou více podráždění a objevuje se pak o to více hádek. Je to hlavně proto, že v tomto podrážděném módu stačí malinkaté nedorozumění a hned je oheň na střeše! Neustálé hádky a konflikty rozhodně nejsou nic, co by si člověk před svatbou přál. Často jsou spouštěčem partnerské krize.

Nejistota

Vážně si ho chci vzít? Opravdu s ní chci strávit zbytek života? Někdy před svatbou partneři tak trošku znejistí. Možná se sem tam i přistihnete, že svého nastávajícího nějak víc pozorujete. Nebojte, nemusí se nutně jednat o to, že si nejste jisti, jestli je zrovna váš partner tím pravým, tou životní láskou.

Častěji to spíše bývá strach – strach z neznámého, v tomto případě z manželství. Někdy se zatím schovává i vaše vlastní nejistota. Přemýšlíte, jestli jste už opravdu připraveni se usadit, jestli budete dobrým manželem/dobrou manželkou. Je to v pořádku, je to krok do velkého neznáma a je normální, že jste trochu nejistí a trochu se bojíte. Jen pozor, aby vás to nepohltilo. Protože, když partner vaši nejistotu před svatbou zachytí, možná se bude cítit trochu zraněný a možná si to vyloží úplně špatně. A to může odstartovat partnerskou krizi.

Briliantové šperky

Cesta ven z krize

A co když už se to děje? Co když se všechno hroutí, vy cítíte, že něco není v pohodě a do toho se blíží termíny vaší svatby? Místo, abyste se věnovali přípravám a těšení se, vaše nálada je na bodu mrazu. Tady je pár jednoduchých rad.

Zpomalte!

Nádech. Výdech. Zkuste na chvíli zabrzdit celý ten rozjetý svatební kolotoč. Zpomalte. Najděte si čas jeden na druhého a od plánování si zkuste na chvíli odpočinout. Oba tak načerpáte síly a energii, zmírníte stres a dost možná se vám povede odbourat podrážděnost posledních dní. Někdy stačí opravdu takhle málo.

Mluvte spolu!

Nezapomínejte s partnerem mluvit. Vysvětlete mu, co se teď ve vás odehrává, nad čím přemýšlíte a jak se cítíte. Povídejte si o tom, jak se máte, jaký den jste dneska měli. Dejte si najevo, že se můžete jeden druhému svěřit a opřít se o sebe.

Hledejte to dobré!

To, že si teď procházíte krizí, nemusí nutně znamenat, že máte odvolávat svatbu a že se celý vztah řítí do jisté záhuby. Ano, teď je to špatné ale dříve přeci nebylo. Co bylo tenkrát jiné? Proč to kdysi fungovalo a teď ne? Vzpomeňte na to dobré a dostaňte to do vašeho vztahu zpět.

Partnerská poradna

A když je opravdu tak zle, jak se zdá a vy se přesto záchrany vztahu nechcete vzdát? Znamená to, že vztahu věříte a chcete mu dát další šanci. Jen se vám to samým nějak nedaří. Stává se to, nezoufejte. Můžete kontaktovat psychologa a domluvit si s ním párovou konzultaci.

Jak pomůže psycholog?

Vztahy jsou jednou z oblastí, kterými se psycholog zabývá a rozumí jim. Umí klást otázky, které by vás třeba ani nenapadly. Jako nestranný odborník vás vyslechne a dá vám pohled někoho nezaujatého, probere s vámi možná řešení a možnosti, které máte. Dostanete prostor mluvit o svých problémech a pocitech, to vše v bezpečném prostředí.

Mojra.cz – psychologická poradna online

Dnešní doba je uspěchaná a častým důvodem partnerských krizí (nejen) před svatbou je to, že na sebe partneři mají málo času. Natož aby si našli čas k návštěvě psychologa! Naštěstí dnes existuje možnost online psychologického poradenství.



Konzultace s psychologem online může proběhnout odkudkoli a termíny konzultací jsou více flexibilní. V psychologické poradně Mojra.cz, která je zde pro vás již od roku 2016, najdete volné termíny v průběhu celého dne (ráno i večer). Psychologové jsou vám k dispozici také o víkendech a na konzultaci nemusíte dlouho čekat – můžete se objednat ještě tentýž den, někdy i do hodiny. Konzultace probíhají telefonicky, emailem nebo pomocí aplikací/programů, jakými jsou například Skype či WhatsApp.

Ještě předtím, než si řeknete své ANO, věnujte čas tomu, abyste svůj vztah uzdravili.

Briliantové šperky
Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *