Peníze jako svatební dar

Obdarujte nevěstu s ženichem originálním způsobem

Darovat novomanželům peníze jako svatební dar je oblíbený a hojně využívaný způsob, a to zejména tehdy, když si při vybírání nějaké pozornosti nevíte příliš rady. Koho by peníze nepotěšily? Ženich s nevěstou si za ně koupí to, co potřebují nebo mají rádi a vy víte, že jste s nevhodným dárkem neudělali zbytečnou chybu. Navíc je rozhodně nemusíte dávat v tradiční obálce, ale vymyslet lepší a originálnější dárek.

Kolik peněz darovat jako svatební dar?

Dostali jste pozvánku na svatbu a chcete darovat nevěstě s ženichem peníze. Ale kolik je ta správná částka, aby to bylo akorát. Samozřejmě neexistuje žádný přesný vzorec a peněz můžete darovat, kolik chcete. Na druhou stranu nikdo si nechce připadat hloupě, že dal příliš málo. Až toto dilema začnete řešit, je vhodné zvážit následující dvě kritéria:

  • jaká je vaše finanční situace,
  • jak moc blízcí si se snoubenci jste.

Tip: Je vhodné darovat částku, která zaplatí výdaje, které měli svatebčané za vaši osobu nebo rodinu na svatbě.

Je jasné, že blízké rodině nebo přátelům přispějete více než někomu méně známému. Obvykle se částky pohybují v rozmezí 500 až 1000 Kč na osobu, 1000 až 2000 Kč za pár a 3000 Kč a výše na rodinu. Pokud ovšem máte sami hluboko do kapsy, dejte klidně méně. Nemůžete se zruinovat kvůli svatebnímu daru nebo si na něj dokonce půjčovat. Vaši blízcí to jistě pochopí. Pod dar se nezapomeňte podepsat. Můžete přidat ještě svatební přání, ale není to nutnost.

Jak si o peníze říct?

Nejen pro svatební hosty je náročné zhostit se svatebního daru správně. Také pro nevěstu s ženichem může být někdy složité si říct o peníze. Nikdo neřekne: „Dej mi peníze.“ Nejlepší je tuto informaci zveřejnit ve svatebním oznámení tím, že přiložíte kartičku do obálky, na svatebním webu nebo ve skupině na Facebooku. Požádat můžete klasicky nebo to zkusit vtipně a veršovaně.

Jak originálně darovat peníze jako svatební dar?

Nejjednodušší a klasický způsob darování peněz je obálka. Může být obyčejná bílá, nebo něčím speciální a ozdobená. Různé druhy svatebních obálek koupíte v papírnictví a objednáte na internetu. Můžete je vyrobit i svépomocí. Možná ale toužíte po něčem lepším a originálním. Vybrat si můžete z následujících tipů.

1. Obraz z peněz

Toto dílo bude vážně k nezaplacení. Stačí vzít bankovky a srovnat je pod sklo do rámečku. Brzy máte dokonalé umělecké dílo, které si novomanželé mohou pověsit na zeď a až jednou přijde nouze, jistě se bude hodit. Peníze se dají skládat do různých tvarů. Když z bankovek vytvoříte datum svatby a iniciály novomanželů, získají nejen finanční dar, ale i krásnou vzpomínku.

2. Pirátský poklad

Kdo by nechtěl najít pravý pirátský poklad. Dopřejte to i nevěstě a ženichovi. Stačí sehnat menší truhličku a do ní vložit peníze. Nechte si klidně rozměnit drobné, a pokud nechcete, aby truhla chrastila jen drobnými, přidejte i pár peněz papírových. Mince je vhodné pořádně přeleštit, aby skutečně připomínaly zlaťáky. Zkuste je přes noc namočit do horké vody s pracím práškem. Můžete přisypat trochu písku, mušliček a další dekorace, aby působila víc autenticky.

3. Auto s nákladem

Bankovky se u této varianty srolují do ruliček spolu s bílým papírem a přivážou k modelu autíčka. S tím samozřejmě nebudete nikde jezdit, ale vkusně jej naaranžujete do dárkové krabičky. Velmi dobře vypadá auto v rámečku, kam přilepíte ruličky peněz na provázku. Získáte efektní 3D obraz a skvělý svatební dar.

4. Peníze na stromě

Že peníze nerostou na stromech? Ani náhodou. Tedy minimálně na svatbě, která se koná na zahradě. Vyberte si jeden strom a přivažte na něj srolované bankovky. Když se svatební veselice koná uvnitř, můžete přinést květinu, větev stromu nebo klidně pěknou palmu a máte hned dva dárečky v jednom. Bankovky je vhodné poskládat do vějířků nebo trychtýřů pro větší efekt.  

5. Origami

Peníze na svatbu jako svatební dar - origami

Bavilo vás v mládí origami? Vyrobte nějaké novomanželům z bankovek. Na internetu najdete mnoho různorodých návodů, od rybiček v akváriu pro zapálené akvaristy, až po poskládané labutě. Buďte při skládání opatrní, ať peníze neznehodnotíte a neroztrhnete.

6. Když prší štěstí

S deštěm na svatbě prý prší štěstí. My samozřejmě novomanželům přejeme v jejich velký den samé slunce, ale pršet štěstí jim může i tak. Stačí svázat bankovky do ruliček a přivázat nitkami k hezkému jednobarevnému deštníku. Měl by být dostatečně velký, aby se pod něj vešli oba snoubenci. Darujte ho zavřený tak, aby peníze nebyly vidět. Když deštník pak otevřou, peníze kolem nich budou poletovat jako déšť.

7. Dort z toaletního papíru

Svatební dort nemusí být jen sladký. Ten z toaletního papíru plněný bankovkami potěší minimálně stejně a nevěstu s ženichem ještě víc. Připravte pevný kruhový podklad z kartonu a nalepte na něj dokola role toaletního papíru. Takto udělejte tři patra a ozdobte nějakými dekoracemi dle výběru. Uprostřed zůstane místo, kam vložíte bankovky.

8. Svatební pokladničky, prasátka a krabičky

Klasická pokladnička ve tvaru prasátka (nejlépe taková, která se musí rozbít), je skvělý nápad, i když vypadá obyčejně. Můžete pořídit i různé kasičky a zdobené krabičky, kam si budou ženich s nevěstou spořit třeba na dovolenou. Určitý základ tam ale samozřejmě vložíte už vy.

9. Oříšky s penězi

Popelka měla oříšky tři a ženich s nevěstou jich mohou mít klidně i víc. Potřebné jsou velké vlašské ořechy, které opatrně rozpůlíte, vyčistíte a do nich vložíte složené papírové peníze. Obě půlky skořápek k sobě slepte, ale opatrně, ať vám lepidlo bankovky neznehodnotí.

10. Dárek podle povolání

Svatební dar s penězi můžete přizpůsobit povolání nevěsty a ženicha. Jezdí někdo z nich autem? Pracuje v nemocnici? Proč nekoupit v hračkářství nákladní auto a do návěsu narovnat peníze? Můžete také připravit finanční injekce s penězi uvnitř stříkačky nebo zkumavky se srolovanými bankovkami. 

Kreativitě se meze nekladou a jak chcete finanční dárek na svatbě darovat, je na vás. Můžete věnovat výrobě spoustu času nebo se spokojit s rychlovkou ve formě obálky. Co si vyberete?

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *