Proč přenáší ženich nevěstu po obřadu přes práh

Přenášení nevěsty přes práh je stará tradice

Dnes se přenáší nevěsta v náruči přes práh už při odchodu z místa svatebního obřadu, například radnice. Hodně svatebčanů nezná pravý význam, i přesto, že je nošení nevěst oblíbené a rozšířené. Jaká je historie tohoto zvyku a jaký má vlastně význam.

Tradice přenášení nevěsty pochází od Slovanů

Kdysi byl dům nebo domov chráněné místo. Nevěstu tehdy její novomanžel přenášel v náruči pouze tam, kde měli po svatbě společně bydlet. V tehdejších dobách byl také kladen důraz na to, že se nevěsta nesměla dotknout ničeho, co s vchodem do domu souvisí.

Proč tomu tak u této svatební tradice bylo?

Protože se tehdy věřilo, že když se nevěsta čehokoliv dotkne, postihne dům smrt někoho blízkého. Pod prahem se ukrývali zlí duchové, a kdyby jej nevěsta přešla po svých, mohli by se dostat do domu a způsobit tam neštěstí.

přenesení nevěsty přes práh domu nebo bytu

Přenesení nevěsty je začátek nové etapy

Nejen že přenesení nevěsty přes práh má znamenat vyhnání zlých duchů, respektive nezahnání duchů do domů, pojí s touto tradicí ještě jedna souvislost.

Přenášení nevěsty přes práh znamená, že se novomanželům mění život. Od nynější doby musí vše řešit společně a především nemohou jen tak z manželství odejít.
Je to jedna z nejoblíbenějších svatebních tradic.

 

 

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *