Házení rýže na novomanžele je nejstarší svatební tradice

Představte si situaci, kdy novomanželé vycházejí z budovy, kde probíhal svatební obřad.

To úplně první, co je může potkat, je rýže, kterou hází na novomanžele svatební hosté. Je to další z nejrozšířenějších tradic, i když není příliš oblíbená.

Proč se na novomanžele hází rýží?

Rýže má zejména symbolizovat to, že novomanželé budou mít hodně dětí. Značí plodnost. Není to ale příliš příjemný zvyk, pokud je rýže hodně, tak to může i bolet, nicméně, co by svatebčané pro svou rodinu neobětovali. Počítejte tak s tím, že rýži budete nacházet ještě tři dny po svatbě. Tato svatební tradice pochází z dávných dob předkřesťanských. Původně to mělo znamenat zahnání zlých duchů a místo rýže se například používala čočka nebo fazole.

Existuje však i legenda, že házení rýže vzniklo trochu jinak a pochází z Číny. Podle legendy se kdysi dávno nějaký mudrc rozhodl, že už nechce, aby v zemi byl hlad, tak si vytrhl své poslední zuby a hodil je na zem. Z nich pak měla vyrůst rostlina, která plodila dnešní rýži.

Dnešní alternativy házení svatební rýže

Dnešní doba dává možnost nejrůznějším alternativám. Pravá rýže je poměrně těžká a novomanželé mají většinou již dopředu vše naplánované a možná ani velké bohatství příliš nepotřebují.  Prodejci svatebních dekorací a různých svatebních vychytávek mají dnes náhradu za pravou rýži. Velmi oblíbené jsou různé vystřelovací konfety. Velmi oblíbené jsou vystřelovací konfety s okvětními lístky růže .

V některých jiných zemích se také můžete setkat s tím, že rýže je smíchána s okvětními plátky růží. Házení rýže je zde také oblíbeným zvykem. Možností, jak nahradit rýži něčím lehčím a příjemnějším je poměrně hodně a ostatně, jako vše, i rýži, nebo něco jí podobné, můžete mít v jakékoliv barvě.

Oblíbené jsou také svatební bublifuky, které jsou zajímavou variantou místo rýže. Můžete se také setkat s tím, že na některých oddávacích místech je po svatebním obřadu házení rýže zakázáno.

 

Autor:

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *