Šampaňské, nápoj, který nesmí chybět při žádné slavnostní chvíli

Šampaňské je nejčastěji spojováno s nějakou slavnostní nebo významnou událostí. Jen velmi často se zaměňuje se sektem nebo snad i šumivým vínem. Mnozí uživatelé v něm pro změnu vidí pouze možnost si zkrátka jen tak vystřelit a ani nemají pojem o nápoji, který konzumují.

Šampaňské má vznešený původ

Podstatný rozdíl je především v jeho původu. Pravé šampaňské pochází z vinařské oblasti Champagne-Ardenne, která leží v severovýchodní Francii. Tajemství jeho vzniku není v dnešní době nijak tajemné. Nejčastěji se k jeho výrobě používají tři velmi kvalitní a chutné odrůdy vína. Rulandské modré – Pinot Noir, Pinot Meunie a Chardonnay. V podstatě se nemíchají jen odrůdy, ale i ročníky nebo samotné vinice. Každý výrobek má svého strůjce a za tímto produktem stojí mnich. Míchal tak dlouho různé odrůdy, až dosahoval skutečně kvalitních výsledků. Díky němu i my můžeme ochutnat dotek různých chutí, které mají podobu dálek a vznešenosti.

Bublinky byly zpočátku na obtíž

V životě jsou mnohdy situace, které dají možnost vzniku něčeho výjimečného. V podstatě i tento skvělý nápoj vznikl jaksi nedopatřením. Benediktýnský mnich Dom Pérignon převážel vína z Francie do Anglie. Problém vznikl, když se mu druhotným kvašením začaly tvořit bublinky. Tohle rozhodně neměl v úmyslu a až mnohem později si uvědomil, že je to vlastně velmi chutné a má to v sobě obrovský potenciál. Jako správný obchodník pochopil, že bude muset produkt vylepšit pevnou láhví a správnou zátkou.

V 17. století si v šampaňském našli oblibu spíš Angličané, ale nicméně se stal během krátké doby oblíbeným nápojem snad po celém světě. Dá se vůbec zjistit, kolik bublinek má šampaňské? Například jedna láhev může obsahovat až neuvěřitelných 50 milionů bublinek. Každý kdo si vzal někdy do ruky sklenku s tímto mokem, tak ho zaujaly ihned na první pohled. Poskakující malé bublinky, které se někdy podle perlení dělí na různé velikosti, upoutají vždycky pozornost. A jen tak pro zajímavost v jedné sklence jich můžeme mít klidně i 5 milionů.

Rozhodně všechno co má bublinky, není pravé šampaňské

Je pravdou, že tento název je rozšířený a nejvíce používaný. Bohužel se ale používá pro všechna šumivá vína, která jsou běžně dostupná na trhu. Existuje mnoho verzí, které se vyrábí ve Španělsku, Itálii a dokonce ani Česká republika nezůstává pozadu. I my máme co nabídnout, vždyť k tomu máme ideální podmínky. Naše chutná bílá vína s říznou kyselinkou jsou pro ně skvělým základem.

Autor: dy

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *