Jaké si vzít šaty na svatbu (jako host) a nešlápnout vedle?

Pozvánka na svatbu je opravdová čest. Je jasné, že jste pro nevěstu s ženichem velmi důležití. Radost z pozvání ale může velmi rychle vystřídat těžká otázka: „Co si proboha vezmu na sebe?“ Nebojte se. Připravili jsme pro vás tento článek, abychom vám na ní dali odpověď.

Žena jako svatební host

S největší pravděpodobností dojdete k názoru, že nutně potřebujete nový model. Protože i když nejste nevěsta, chcete vypadat báječně. Co si ale vzít za šaty na svatbu jako host? Rozhodně by měly působit elegantně, společensky, a ne jako model, ve kterém doma klidně utíráte prach. Zapomeňte na bílou a černou. Důležité je zůstat stále sám sebou.

Bílá je tabu

Nevěsta může být na svatbě jen jedna a vy to tentokrát nejste. Tudíž rozhodně nevybírejte bílé šaty. V bílé barvě se má objevit jen žena, které patří den. Samozřejmě to platí pro všechny barvy, ze kterých si nevěsta vybere tu svou. Kdyby si vzala šaty modré, vyhněte se modré a klidně si vezměte bílou. Je ale mnohem pravděpodobnější, že zůstane u klasické svatební barvy pro nevěstu.

Čas konání je důležitý

Na události, které se konají dopoledne a v brzkých odpoledních hodinách jsou vhodnější světlejší odstíny (tedy obvykle obřad a hostina), po 18. hodině budou vhodnější tmavší šaty, ideálně klasické koktejlky (zde je povolená i černá), které nikdy nezklamou. Velmi pěkně vypadají jednoduché pouzdrové šaty. Dámám s většími boky sluší šaty áčkového střihu. Jen skutečně velké formální a večerní události potřebují dlouhou večerní róbu. A když nechcete na svatbu šaty? Může sáhnout po elegantním overalu nebo kostýmku.

Při výběru bot myslete na to, že v nich strávíte celý den, proto vsaďte na pohodlnost. Neberte si příliš vysoké podpatky a nic extravagantního. Z barev dejte přednost béžové a černé. K jednoduchým šatům neuděláte chybu s výraznějšími modely, klidně zlaté nebo červené. Na venkovní svatbu, která se koná někde na zahradě, na louce apod., se nebojte nízkých balerínek, elegantních sandálků nebo bot na plném podpatky, které se tolik neboří do trávy a hlíny.

Zapomeňte na minisukně a hluboké výstřihy

Šaty na svatbu jako host - ženy | Svatba na zámku

I když dnes nejsou svatby už tolik formální událostí jako dřív, přesto je určitá střídmost na místě. Jako host vynechte na svatbu šaty nebo sukně sahající těsně pod zadek. Poohlédněte se po modelech s delší sukní. Pozor taktéž na rozparek. Pokud vede od kotníků až pomalu k zadečku, nepůsobí celek hezky. Když už máte šaty s rozparkem, zahalte dekolt a naopak.

Splňte přání nevěsty

Než začnete cokoliv vybírat, raději ještě kontaktujte nevěstu, zda má nějaké představy o vašem outfitu. Pokud si vyloženě některé barvy a typy šatů nepřeje, její přání respektujte. V případě, že vás seznámila s tím, že chce mít všechny dámy na své svatbě sladěné v určitých tónech některých barev, sežeňte si šaty, které jejímu přání odpovídají. Určitě je pro vás důležitá a nevadí vám splnit jí přání.

Vyberte vhodné spodní prádlo

Jak se obléknout na svatbu jako host, je jistě zapeklitá otázka. Stejně důležitý je ale i výběr spodního prádla. Platí zde jedno, ale nesmírně důležité pravidlo – nemělo by být viditelné pod šaty. Hodí se hladké podprsenky a kalhoty v bílé, tělové či černé barvě. Do šatů bez ramínek pořiďte „samodržící“ podprsenky bez ramínek. Ani silikonová ramínka totiž nejsou vhodná.

Nezapomínejte na doplňky

Dámy v jednodušších šatech mohou volit výraznější šperky. Vzorované a zdobené šaty jsou samy o sobě dost výrazné, proto vybírejte jen nějaký decentní šperk, který celý outfit dokonale doladí. Na svatbu nepatří objemné tašky přes rameno, které běžně nosíte. Mnohem lepší jsou menší psaníčka nebo pouzdrové kabelky.

Muž v pozici hosta na svatbu

Šaty na svatbu jako host - muži | Svatba na zámku

Nejen žena, ale i muž potřebuje správné šaty na svatbu jako host. Mají to ovšem o něco jednodušší. Na formální svatbu potřebují smoking, na ty ostatní oblek.

  • Klasikou je černý model, kterým nikdy nic nepokazí. K němu patří černé boty, bílá košile, ale chybou není ani zelená, modrá či fialová (často se pánové snaží sladit s šaty své partnerky).
  • K hnědému obleku se hodí hnědé, šedé či béžové boty, nikdy ne sandály, tenisky či dokonce pantofle.

K obleku se nosí košile s dlouhými rukávy, které jsou delší než rukávy saka. Celý outfit je důležité doplnit vázankou, která bude barevně sladěná s oblekem a košilí. Pozor na slonovinovou barvu, kterou má často ženich. Ti odvážnější mohou zvolit černý, barevný, nebo také dřevěný (velmi populární) motýlek.

Muži taktéž nepohrdnou správnými doplňky a šperky. Obvykle nosí kvalitní hodinky, manžetové knoflíky, vhodný pásek, který nemusí ladit s botami – podle aktuálních trendů.

Správný outfit pro děti

Šaty na svatbu jako host - děti | Svatba na zámku

Na svatbě nesmí chybět děti. Jen málokdy je svatba striktně omezená jen na dospělé. Ony samy dokážou svou roztomilostí a nadšením svatební den všem zpříjemnit. Je to také dobrá příležitost k tomu, aby se z nich na jeden den stali malí gentlemani a roztomilé lady, poznali důležitost etikety a noblesního chování. Jak děti na svatbu obléknout?

Tradiční svatba

Na tradiční svatbě má nevěsta obvykle bohaté bílé šaty a ženich klasický oblek. V tomto případě je vhodné obléknout děti více formálně. Holčičky mohou být opravdové princezny, zejména tehdy, když jdou za družičky. Platí přitom, že čím menší holčička, tím zdobenější šaty může mít. Z barev je nejlepší bílá, ale krásně vypadají také jemné pastelové odstíny. Možná vaše malá dcera konečně protančí své první střevíčky. Tradice si žádá své, a tak si chlapci mohou poprvé vzít na sebe plnohodnotný dětský oblek. Zejména starší potřebují černý nebo tmavomodrý, bílou košili, motýlek či kravatu a společenské boty. Pokud jde váš syn ve svatebním průvodu s družičkami, měl by motýlek či kravata korespondovat se stylem ženicha. V opačném případě mohou ladit s tatínkem.

Neformální

Ležérnější styl méně formální svatby umožňuje, aby šly holčičky v roztomilých nařasených šatičkách různých barev, ty starší už mohou mít méně zdobné barevné šaty dospělejšího střihu. Stále se zachovává určité dekorum, proto by barvy neměly být příliš divoké a křiklavé. Chlapci mohou vyrazit v podobném stylu jako ženich. Zde je stále nejvhodnější chlapecký oblek a společenské boty. 

Je dovoleno se během dne převléknout?

Šaty na svatbu jako host - muži 2 | Svatba na zámku

Svatba je vždy společenskou událostí, a proto je důležité vhodné oblečení. To si dozajista vezmete na svatební obřad i slavnostní oběd a focení. V tuto chvíli se nikdy nikdo nepřevléká. Bylo by krajně neslušné přijít na hostinu v tričku a džínách nebo podobném „modelu“, protože obřad už přece máte za sebou. Platí jednoduché pravidlo, hosté si nemohou obléknout něco méně formálního do té doby, dokud se nepřevlékne nevěsta, a to bývá obvykle až ve večerních hodinách. Stále by měla být dodržena určitá noblesa, ať už slavíte v přepychové restauraci nebo na zahradě. Ženich by podle etikety měl zůstat v obleku a ostatní mužští hosté taktéž. Novomanželé na tom ale většinou netrvají. Pokud nechtějí ryze formální svatbu a na pozvánce není stanovený dresscode, klidně si přibalte něco pohodlnějšího (ovšem stále elegantního) na převlečení. 

Máte svatební pozvánku s definovaným dresscodem?

Je vyhráno! Pozvánka s předepsaným dresscodem vám výběr oblečení výrazně usnadní. Víte totiž přesně, co si máte obléknout. Co znamenají konkrétní pojmy?

  • Casual: Uvolněný styl svatby. Můžete mít jednoduché letní šaty s potiskem, zavinovací světlé šaty s delšími rukávy – ideální na večer. Důraz je kladen hlavně na pohodlí.
  • Semi-formal: Na večer volte tmavší barvy, přes den klidně světlé odstíny. Pánové si na den mohou vzít vycházkový oblek a dámy kostýmek. Vhodná je také jednoduchá dlouhá sukně a top.
  • Black Tie: Black Tie je druhé nejformálnější předepsané oblečení na honosnou svatbu a předurčuje pro pány smoking a dámám velkou večerní. V tomto případě je vhodnější tmavá barva. Nemusí to být jen černá, ale i modrá, tmavě fialová a jiné podobné odstíny. Přes den si žena může obléknout klasické koktejlky nebo společenský kostým z luxusních látek.
  • Formal: U formální stylu platí podobná pravidla jako u Black Tie. Rozdíl je v tom, že si pánové mohou vzít třeba smoking a nemusí mít kravatu. Druh oblečení ovlivňuje celkový styl, honosnost a hodina konání. Délku volte ke kolenům a vynechte šaty na ramínka, na večer si připravte dlouhou večerní.
  • White Tie: Vysoce formální událost, která se u nás koná jen zcela výjimečně. Pokud by se na vaší pozvánce objevil tento nápis, musíte mít velkou večerní, honosné šperky, propracovaný účes a dokonalé boty, pánové zase frak.

A co když není dresscode přesně definovaný? Pak čtěte mezi řádky, myslete na místo konání svatby i roční období. Na obřad v kostele potřebujete zahalená ramena i paže a celek jednoduchý bez nějakých sexy prvků. Neformální akce pod širým nebem vám umožňuje odvážnější oblečení při volbě barev a můžete si vzít klidně šaty s potiskem. V žádném případě se nehodí minišaty, co zakrývají jen to nejnutnější, ultra velký výstřih a křiklavé líčení.

A na závěr ještě jedna rada. Nejdůležitější je vždy přání snoubenců. Pokud mají o oblečení a sladění hostů konkrétní představy, je potřeba jejich přání respektovat, a to ať už chtějí retro nebo samou oranžovou.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *