Střepy na svatbě jako symbol štěstí

Střepy na svatbě zkrátka nesmí nikdy chybět. Jde o jednu z nejčastějších tradic, která se na svatbách objevuje. Není nijak náročná a na druhou stranu je o zábavu postaráno. Rozbíjení talíře a následné zametání střepů je to první, s čím se novomanželé setkají při příchodu na svatební hostinu. Celý svatební den je plný zvyků, nicméně tento je opravdu hojně využívaný na českých svatbách.

Co symbolizuje rozbití talíře

Když vám někdo z přátel rozbije talíř, znamená to, že od vás zvukem odhání zlé duchy. Střepy naopak symbolizují štěstí, musí být však podle této svatební tradice, porcelánové. To že střepy novomanželé společně zametou, značí že by v manželství měli všechny problémy, které nastanou, řešit společně. Zároveň se to týká chodu domácnosti. Manžel by tak měl manželce při domácí práci pomáhat.

Někdo musí talíř rozbít

Nejčastěji je tento úkol v rukách hostinského, případně majitele restaurace. Jako první přivítá novomanžele po svatebním obřadu. Někdy však svatby probíhají v kruhu rodinném. Talíř může rozbít i někdo z přátel.

 

S rozbíjením talíře se pojí ještě dvě pravidla

  • Ponechání střepů pro štěstí – poté, co manželé zametou střepy, by si měli dva ponechat, aby jim to štěstí v budoucnu někam neuteklo.
  • Kdo má lopatku a kdo košťátko – u této svatební tradice bývá také podstatné, že kdo si jako první vezme do ruky lopatku, bude hlavou rodiny a bude mít tak trochu v manželství navrch. Ten kdo zase naopak uchopí smetáček, bude ten podřízenější, a jak se říká „ pod pantoflem“.

Jestli tomu tak skutečně je, bude moci zanedlouho zhodnotit každý sám, nicméně jde o hezkou tradici, která by neměla chybět na žádné svatbě.

 

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

rojak:
16:19 29. 04. 2020
Tak tato tradice je také hodné známá a využívaná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *