Střevíčkem nevěsty si vylepšíte rodinnou kasu

Vybírání peněz na svatbě do střevíčku nevěsty je rozšířený zvyk především na českých svatbách.

Nevěsta si sundá střevíček, do kterého se vybírají peníze. Říká se, že každý muž, který do střevíce přispěje jakoukoliv částkou, má právo na to, aby si s nevěstou zatančil.

Nemusí však platit jen muži, stejné právo platí i pro ženy, které přispějí do střevíčku, si mohou zatančit s ženichem.

Nechce nevěsta tančit s jedním střevícem?

Samozřejmě zde vyvstává otázka, že nemůže nevěsta tančit s jedním střevíčkem, tak na vyřešení této situace je hned několik možností, které lze použít, abyste nepřišli o peníze.

  • zuje si i druhou botu a tančí bosa
  • lze střevíček nahradit třeba zavinovačkou, v tomto případě by peníze měly sloužit na pořízení výbavy pro miminko

Možné také je vybírat na tácek s globusem, přičemž peníze mohou sloužit na svatební cestu. Pokud budete na svatbě, nezapomeňte na to, že do střevíčku se dávají pouze papírové peníze.

Tato svatební tradice má však několik podob. Platí však jedna zásada, peníze nesmí vybírat samotný ženich nebo nevěsta, většinou pak tato povinnost přechází na svatební hosty.

Když se na svatbě netančí

Na svatbě se sice tančí skoro vždy, nicméně někteří pánové se tomu raději vyhnou. To by však novomanželé přišli o finanční příspěvek.

Proto je i u vybírání do střevíčku jiná alternativa

Často se tak můžete setkat s tím, že svědek, nebo jiný adept na vybírání, pouze chodí mezi hosty a vybírá peníze. Tento zvyk je také častý a někdy se manželům vrátí alespoň část peněz, které vynaložili na přípravu svatby.

Jak již bylo zmíněno, místo střevíčku lze zvolit jinou alternativu, jako je zavinovačka, ale pokud máte nějaký originální nápad, na co by vám svatební hosté mohli přispět, jistě to obohatí tuto krásnou tradici a nikdo z přítomných nebude proti.

Svatba není levná záležitost, proto se nebojte tuto tradici využít, hosté na to budou jistě připraveni.

Autor:

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *