Svatba v 80. letech – svatba nyní. Jak velké byly rozdíly?

Svatba je v životě každého člověka velkou událostí

Není to jenom akt, kde se potvrdí láska dvou partnerů, ale jde také o velkou oslavu pro rodiny, přátelé, kolegy a známé.
Jak se lišila svatba v 80. letech od té současné? Podívejte se a připomeňte si.

Plánování svatby

Vše bylo v 80. letech na bedrech novomanželů. Tedy především nevěsty. I proto byla pro mnohé svatba spíše stresující a psychicky náročná.

Dnes si ji novomanželé naopak užijí.
O veškeré plánování se postará svatební agentura, která velký den připraví do posledního detailu. Aby vše klapalo i na místě zajistí svatební koordinátor.

Svatební obřad

Radnice byla klasikou. Mimo jiné o proto, že cestovat kvůli svatbě na vzdálenější místo bylo spíše výjimečné. Také proto, že ne každý disponoval osobním automobilem. Také nebylo příliš běžné, že by se páry braly na hradech, zámcích, nebo dokonce na loukách či jiných netradičních místech.

Jaký je svatební obřad v dnešní době?
Velmi často jsou svatební obřady uspořádány na zámku nebo hradu, v zámeckých parcích a dalších exkluzivních prostorech. Kdo má rád soukromí, ale chce mít vše „pod jednou střechou“ volí svatební den se vším všude, včetně ubytování svatebčanů „pod jednou střechou“. Po celé republice najdete soukromé objekty, které se specializují na kompletní uspořádání svatby.
Městský úřad je volen spíše z nutnosti a svatba v kostele podle vyznání.

Svatební menu a odpolední raut

Svatební menu bylo jako přes kopírák. Inovace se nekonaly, menu bylo výhradně tříchodové a složení bylo vždy stejné:

  • šunka plněná křenem jako předkrm
  • polévka s knedlíčky
  • svíčková na smetaně s knedlíkem

Žádné inovace se v tomto směru nekonaly. Nutno dodat, že i dnes (pokud pomineme šunku s křenem) u mnohých daná tradice zůstává. Svíčková na smetaně, smažený řízek nebo vepřový plátek s broskví je prostě stálice.

Dnes však mladí novomanželé často volí mnohem zajímavější menu, s nádechem moderní kuchyně.

Svatební dort a drobné cukroví

Jednalo se o úkol úzké rodiny a rodinných příslušníků. V 80. letech bylo běžné, že kdo mohl, chtěl a uměl, ten dort upekl. Na svatební hostině tak bylo několik různých svatebních dortů. Svatební koláče a zákusky byly rovněž společným úkolem pro babičky, tety a maminky.

Svatební dort  dnes?
Plně postačí jeden, který může suplovat dezert při obědě, nebo být krájen až při svatební hostině. Dorty si svatebčané ve většině případů nechávají péct v cukrárně. A pokud jde o vzhled, i ten se diametrálně liší. Svatební dort může být dělený na kousky, ovocný, ale i klasický.

svatební dort

 

Cateringové služby

Slovo, které bylo v osmdesátých letech v podstatě cizí. O jídlo na svatební hostinu se postaralo vždy nejužší příbuzenstvo. Maso se nakoupilo ve velkém množství, mouka, cukr a další suroviny rovněž. Každý něco uvařil, připravil a upekl. Jídlo bylo většinou stejné a enormní množství, co kdyby náhodou.

Dnes je obvykle najímána cateringová firma či restaurace, která vše zařídí.

Vím, proč jsem o této problematice napsal. Minulý rok jsem vdával dceru. Ona a On si sami vše zajistili, naplánovali a bylo to moc hezké. Vše, co je vytučněno přesně sedí.

A pokud vše dopře dopadne, odměňte se. Kupte si víkendový pobyt na zámku.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *