Svatební polévka pro novomanžele

Svatby jsou spjaté s mnoha různými tradicemi a zvyky.  Velkou klasikou je svatební polévka, kterou novomanželé jedí ze společného talíře a s jednou lžící a jde o velmi oblíbený zvyk, který nechybí snad na každé svatbě.

Proč tomu tak je a jaký má polévka význam?

Historie polévek na svatbách

Polévky se jedly na svatbách téměř vždy a většinou na žádné svatební tabuli nechybí dodnes. Na svatbě, kde nebylo dost peněz, to byl jen obyčejný, třeba hovězí nebo slepičí vývar.  Bohatá svatební hostina nabídla hostům pro změnu několik polévek. Dříve se tradovalo, že tři polévky znamenají bohatou svatbu.

Nejčastější  polévka z jednoho talíře byla slepičí, hovězí a knedlíčková. V současné době je asi nejoblíbenější polévka s játrovými knedlíčky.

svatební polévka pro novomanžele

Co znamená tento rituál

Jakmile skončí obřad, přichází na řadu hostina a hosté se přesouvají nejčastěji do nějaké restaurace, kterou mají zamluvenou. V ní se obvykle servíruje svatební oběd, včetně polévky. Nevěsta a ženich dostanou jeden talíř a jednu lžíci a často se obváží velkým prostěradlem.

Tato svatební tradice znamená především to, že novomanželé by měli v manželství

  • spolupracovat
  • být si rovni
  • fungovat jako celek
  • dělit se rovným dílem

Omotání bílým ubrusem, případně bílým prostěradlem má také svůj význam.

    • Od této doby jsou novomanželé jako jeden celek, který by měl vždy fungovat jako jedno tělo, tudíž vše dělat společně.
    • Dále samozřejmě ryze praktický, protože to bude sloužit jako ochrana před ukápnutí mastné polévky a poničení tak svatebního obleku.

Pak nastává ten okamžik, že se mohou pustit do své polévky. Bývá to často velká legrace. Někdy dá kuchař do talíře pouze jeden játrový knedlíček. Ten značí jednotu v manželství. V krmení by se měli novomanželé střídat.

V neposlední řadě nesmíme opomenout ani  to, že lžíce by měla být děravá, což je poté docela umění nakrmit toho druhého.

Dřevěnou svatební lžíci si lze objednat v obchodech se svatebními potřebami.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *