Zábavné svatební hry a soutěže

Protože samozřejmě touží ženich s nevěstou po tom, aby si jejich velký den užili náležitě také jejich hosté, často pro ně hledají nejrůznější zábavu a jednou z nich jsou i nejrůznější svatební hry a soutěže. Chcete se zaručeně všichni pobavit? Inspirujte se.

Svatební hry | Svatba na zámku

Pravidla svatebního veselí

Svatebních soutěží je spoustu a výběr je na vás. Ať už zvolíte jakoukoliv, je vhodné držet se následujících pravidel, aby vás místo zábavy nečekala studená sprcha.

 1.     Nenuťte své hosty, aby se her účastnili. Každý má právo odmítnout.
 2.     Nepřehánějte to s počtem. Žádný z hostů nechce strávit celý den organizovanou zábavou. Stačí tak tři hry. Jednu můžete vložit do programu před svatební hostinou – nějakou kratší a další dvě v průběhu odpoledne a večera.
 3.     Nezapomeňte na výhry. Ty jsou nezbytnou součástí svatebních her. Stačí jen drobné maličkosti, které udělají radost a motivují k zapojení se.
 4.     Ne každá hra, kterou najdete na internetu, je úplně vhodná a vkusná. Nejlepší je popřemýšlet o lidech, kteří na svatbu přijdou a podle toho vybírat. Jací jsou, co mají rádi a čím se zabývají?
 5.     Nakonec byste měli myslet na dobré plánování než vymýšlet něco na poslední chvíli. Některé hry potřebují určitou přípravu a zajištění pomůcek.

Tip: Některé svatební hry nejsou vhodné jen na samotnou svatbu, ale užijete je i na rozlučku se svobodou. Klidně se nechte inspirovat. Stačí jen malé úpravy.

Nejoblíbenější svatební hry

Svatební kvíz

Jedna z nejoblíbenějších a nejčastějších her na svatbě je právě svatební kvíz. Není náročný na přípravu, lidé se dobře baví a středem pozornosti jsou hlavně novomanželé. Ti se posadí zády k sobě, sundají si boty tak, aby měl každý v ruce jednu botu nevěsty a jednu ženicha. Následně se jich zvolený moderátor ptá na různé otázky z jejich života, na které se odpovídá zvednutím příslušné boty. Když je zvednuta nevěstina bota, zní odpověď nevěsta, když ženichova, zní odpověď ženich. A jaké otázky můžete například pokládat?

 • Kdo koho první pozval na rande?
 • Kdo koho první políbil?
 • Kdo umí lépe vařit?
 • Kdo víc uklízí?
 • Kdo je víc hádavý?
 • Kdo je víc líný?
 • Kdo víc kouká na televizi?
 • Kdo víc sportuje?

Prasátka a závody

Tato hra chce menší přípravu a zvířátka (prasátka) na baterky. Pokud neseženete zrovna prasátka, klidně volte něco jiného. Důležité je, aby se hýbala. Pak může zábava začít.

 • Vyberte mezi svatebními hosty deset lidí, kteří se chtějí zúčastnit hry a každému přidělte jedno zvířátko. Ta od sebe budou oddělena barevnou stuhou, aby byla rozeznatelná.
 • Na stole nebo na zemi vytvořte závodní dráhu, nejlépe cestičky pro každého plyšáka zvlášť.
 • Nyní je čas na sázky. Všichni se mohou zapojit. Kdo vyhraje? Kdo bude první? Kdo se do cíle nedostane?
 • Máte hotovo? Skvělé. Jdeme na start. Jakmile závod začne, všichni musí dát zvířátko na start dráhy a ostatní mohou fandit svému favoritovi.
 • Vítěz by měl dostat svou cenu a samozřejmě je nutné vyplatit sázky. Zbytek peněz se tradičně nechává nevěstě a ženichovi.

Dotykačka

Svatební hry 2 | Svatba na zámku

Jednoduchá pravidla a skvělá zábava. Cílem je poznání toho druhého. Rovnou upozorňujeme na to, že je lepší svou vyvolenou hledat spíše dotyky na ruce, nohy a maximálně hlavu. Předejdete konfliktům ze strany novomanželky i žárlivých mužů a naopak. Pokud jsou však na svatbě dobří přátelé, kteří se jen tak nepoškorpí, jsou dovolené i trochu odvážnější dotyky. Do soutěže se zapojuje hlavně ženich s nevěstou, ale účastnit se mohou i ostatní svatebčané. A jak se to hraje? Muž či žena mají zavázané oči a musí pomocí dotyků poznat, zda mají proti sobě svou partnerku nebo partnera.

Nevěstin vysněný dům

Která nevěsta netouží po domě snů. Přímo na svatbě jej může postavit ženich. A jak? Stačí k tomu modelovací hmota (nejlépe FIMO, protože se dá vypálit a uschovat navždy). Ženich z této hmoty musí vytvarovat dům snů podle toho, jak si manželka řekne. Ta si určí barvu střechy, oken, fasády, kolik pater domeček má mít i jestli k němu chce bazén a zahradu. Jakmile je hotovo, měli by svatebčané domek odebrat a stihnout ještě ten večer originální svatební dar vypálit. Když se to povede tajně, aby to tak brzy novomanželé nečekali, tím lépe.

Vajíčko v kalhotách

K této hře je potřeba mít vařené vajíčko. Můžete mít tedy i to syrové, ale nemusel by to být úplně dobrý nápad. Nevěsta totiž musí protáhnout vajíčko ženichovými kalhotami z jedné nohavice do té druhé. Celý proces má být rychlý a jestli chcete rychlost ještě zvýšit, pozvěte nějakou konkurenci, například svědka a svědkyni. A nezapomeňte. Ženich s nevěstou nemusí vědět, že vajíčko je uvařené.

Tanec s balónky, míčkem, židlemi nebo kloboukem

Tanec na svatbu neodmyslitelně patří, a proto nesmí chybět nějaké svatební zábavné taneční hry. První z nich je přivázaný balonek na nohu jednoho z páru. Ostatní tanečníci mají za cíl zničit balonky ostatních tanečníků. Pár, kterému zůstane balonek jako poslední, vyhrál. Podobně lze využít také jablka, ořechy a míček. Mezi další klasiku patří tanec se židlemi. To zná snad každý už od dětství. Do kruhu se dají židle, kdy musí být o jednu méně, než je tanečníků. Hraje hudba a všichni chodí kolem židliček. Jakmile začne být ticho, musí si všichni sednout. Ten, na koho nezbude místo, vypadává. Obdobně lze hrát také s kloboukem, kdy si mezi sebou tanečníci předávají klobouk a ten, kdo ho má v rukou ve chvíli, kdy přestane hrát píseň, vypadává.

Královský kočár

Svatební hry 3 | Svatba na zámku

Svatební kočár je rovněž velmi oblíbenou svatební hrou. Jsou k ní potřeba novomanželé a dalších devět hostů, 11 židlí a 11 panáků. Potřebujete ještě dva pomocníky na čtení a dolévání panáků. Židle se postaví do tvaru kočáru, který je vepředu tažen dvěma koňmi. Za nimi sedí kočí, čtyři svatebčané představují kola, za nimi král a královna (novomanželé) a na konci dva kameny. Pak může začít celá hra a jak přesně probíhá včetně celého příběhu si přečtěte v samostatném článku.

Poznávání v párech

Této hry se účastní různé partnerské dvojice. Měli by se rozdělit na muže a ženy, kteří si sednou na přeskáčku na židle zády k sobě. Jedna z žen pak zavolá: „Kde je můj muž?“ Muž, který si myslí, že volá jeho partnerka, se ozve. Když se trefí, může pár odejít. Dvojce, která zůstane na židlích jako poslední, prohrává. Poznávací hry můžete také obměnit. Na další potřebujete šátek, kterým zakryjete oči nevěsty. Ta pak musí svého manžela poznat podle tance. Řada dobrovolníků si s ní postupně zatančí a snaží se jí zmást. Nikdo ovšem nesmí mluvit, to by dáma hned poznala.

Nevěstin podvazek

Sundávání svatebního podvazku je spíše taková tradice. Je ale nutná, aby nevěsta nějaký vůbec měla. Ženich pak sundává podvazek pomocí zubů, ale má na to jen vyhrazený určitý čas (obvykle hraje nějaká písnička). Podvazek lze hodit mezi svobodné pány nebo ho později vydražit.

Tip: Protože svatební hry obvykle potřebují nějakou přípravu a monitorování průběhu, je vhodné mít dopředu domluveného organizátora. Může to být svědek či svědkyně, najatý moderátor či svatební koordinátorka.

Zábavné svatební hry pro děti

Na svatbách často bývají také děti. I oni se potřebují zabavit, a proto máme připravených pár her i pro ně.

Pétanque

Hra s koulemi, která se hraje venku a je vhodná pro více hráčů. Součástí je také malá kulička (tzv. prasátko), která se pošle do prostoru a každý pak hází většími koulemi, které je potřeba umístit co nejblíže k té malé. Lidé jsou obvykle rozdělení na družstva. To, které se dostane prasátku nejblíže, vyhrává.

Malování a propichování balónků

Malé děti milují malování, proto je vhodné jim připravit pastelky, fixy, papíry, omalovánky, čtvrtky. Je možné uspořádat soutěž v kreslení. Oblíbené je také malování na obličej nebo otiskování ručiček na velký papír.

Twister

Klasická hra Twister nikdy nezklame. Stačí položit na zem herní plán, pozvat kopu dětí a třeba i dospělých a můžete hrát. Ten, kdo vydrží nejdéle, vyhrává.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *