Zatahování/ připoutání se stalo svatební tradicí

Zatahování  nebo připoutání ženicha patří v současné době mezi nejčastější zvyky, které se na svatbách dělají. Odvíjí se od zájmů či profesí novomanželů. Že nevíte o co se jedná? Nevadí, zkusíme vám tuto novodobou tradici představit.

Již není žádné já, ale my

Většinou se zatahování dělá hned po svatebním obřadu, kdy manželé vyjdou z úřadu nebo z kostela, jelikož jsou nyní nabuzeni ze samotného obřadu, že vše budou vykonávat jen společně. Mají před sebou úkol, který musí splnit oba dva.

U této svatební tradice novomanželům nesmí chybět především zručnost a společná spolupráce. Opět však jde především o zábavu, o kterou se většinou nechtějí novomanželé připravit.

Jak se zatahuje?

Možná jste někdy viděli, jak má ženich kolem krku chomout a nevěsta bič. Je to jedna z těch méně oblíbených variant. Možností jak zátah provést, je daleko více. Hodně známá bývá například hasičská svatba, kdy ženich s nevěstou musí spolu uhasit založený požár malého papírového nebo dřevěného domku.

Klasické je i připoutání železné koule k noze ženicha, kdy musí něvěsta vykoupit svého novomanžela.

Většinou se tak téma zátahu odvíjí od:

  • profesí novomanželů, nebo
  • zájmů a koníčků novomanželů.

Možností, jak zatahování vymyslet je opravdu nespočet, vždy však musí jít o společné splnění úkolu.

Ze zatahování se dá i vyplatit

Existují tedy dvě možnosti, buď novomanželé splní nastražené úkoly nebo  zaplatí výkupné. To aby měli svatebčané a přátelé z čeho zapít štěstí manželů. Samozřejmě se nejrůznější varianty této tradice mohou kraj od kraje měnit.

A i když jsou svatební zvyky oblíbené, zatahování mezi ně nemusí patřit. Někteří svatebčané si zátah vyloženě užívají, někteří však o něj příliš nestojí.

Každý chce mít svatbu podle svých představ a tak není vhodné tam zařazovat něco, co si někdo nepřeje. Jen je třeba to nenápadně zjistit.

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

Janička:
20:37 27. 10. 2022
Já to miluju. Je to zábava, když se to ale dobře zorganizuje a nepřehání. Nám to dělali místní hasiči a super!!

KAM:
11:28 17. 09. 2021
Nesnáším zátahy. Přijde mi to ztracený čas a já to na své svatbě zásadně nechci!!!

rojak:
14:21 14. 04. 2020
Tento zvyk neznám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *