Svatební slavobrána jako tradiční vstup do manželství

Co byste o ní měli vědět?

Svatební slavobrána má mnoho různých podob a názvů. Patří k tradičním součástem svatebního obřadu a je takovou vstupní branou do společného svazku manželského. Ať už se chystáte říci si své Ano na louce, v lese nebo třeba v romantickém parku, určitě budete potřebovat pořádnou dávku inspirace.

Svatební brána je symbol vašeho nového života

Stavění svatebního oblouku, brány či slavobrány (názvu je víc, ale jde stále o stejnou věc) je velmi rozšířenou svatební tradicí. Kdysi souviselo s loučením se svobodou. Před svatbou se sešla svobodná mládež z celé vesnice a stavěli ženichovi a nevěstě před domem bránu. Hlavní aktér se jí pak měl projít a získat od sousedů, kamarádů a dalších svatebčanů gratulace.

Tyto brány se dnes sice stále slaví jako součást oslav snoubenců a na tuto akci navazuje klasická rozlučka se svobodu nevěsty a ženicha, ale jejich hlavní tradice se přesunula trochu jinam. Slavobrány jsou nyní přímo součástí svatebního obřadu a tady mají své pevné místo. Vstup snoubenců do manželství je z části inspirován původní bránou a zároveň i církevním obřadem.

Vybíráte slavobránu snů? Jaké máte možnosti?

Svatební slavobrána | Svatba na zámku

Už podle názvu je celkem jasné, že svatební brána má nejčastěji tvar oblouku a zaoblené rohy. Není to ale jediný dostupný tvar. Využívat se mohou i hranaté nebo půlkruhovité. Záleží na stylu svatby, vašich preferencích a představách. Rozměry se pohybují kolem dvou a půl metrů na výšku a asi dvou metru na šířku.

Oblouk se vyrábí hlavně ze dřeva a proutí, omotává textilií a zdobí květinami, balónky, světly apod. Někomu stačí pouze jednoduché ztvárnění z březových větví bez dalších dekorací, jiný potřebuje dokonale nazdobenou romantiku. Velmi slavnostně působí svatební brána z kovu v bílé barvě. Na svatbu v lese můžete využít rostoucí stromy a pomocí lanka mezi větve natáhnou vhodnou látku. Po obřadu jí sundáte a je uklizeno. Navíc vás taková varianta nestojí nic jiného než trochu času.

Jak ozdobit slavobránu na svou svatbu?

Detaily a zdobící prvky dělají vaši bránu jedinečnou oproti ostatním. Velmi krásně vypadají živé květiny. Působí vesele, stylově a ke svatbě a vašemu novému životu se výborně hodí. K velkým oblíbencům patří také břečťan. Oviňte jím celý oblouk a přidejte další květy. Výsledek bude velmi efektivní.

Tip: Barvu květin a jejich druh vybírejte podle těch, které jsou použity ve vaší svatební kytici.

Kdo nemusí živé květiny nebo má svatbu originálnější, barevnější a zkrátka jinou, může zkusit barevné nafukovací balónky. Na fotografiích a videu vypadají velmi pěkně. Večerní svatbu zefektivní vhodné lampionky a jiné osvětlení. Nevynechávejte ani barevné stužky, mašle a pentle. Zapomenout nesmíme ani na textilie. Nejčastěji jde o bílou, elegantní a jemnou látku, která působí velmi slavnostně. 

Tip: Stuhy, závoje, závěsy vybírejte v souladu se svými svatebními šaty a podle celkového stylu svatby.

Chcete koupit, pronajmout nebo vyrobit?

Svatební slavobrána u moře | Svatba na zámku

Svatební slavobránu si můžete nechat vyrobit na míru od profesionálů, pořídit nějakou z druhé ruky na bazaru nebo si ji pronajmout. Tuto službu nabízí mnoho různých svatebních studií za poplatek. Pronajímá se buď úplně holá k dozdobení nebo kompletně hotová. Pronájem má mnoho výhod. Získáte skutečně vyladěný vzhled a často vám to stejné studio organizuje celou svatbu, takže můžete mít rovnou vše dokonale sladěné. Nestojí tolik peněz, obvykle se s úplně jednoduchým obloukem vejdete do tisíce korun. U těch stylovějších a propracovanějších počítejte s dvěma tisíci a více.

Výroba svatebního oblouku

Šikovný kutil zvládne výrobu svatebního oblouku hravě. Mnoho inspirace najdete různě na internetu, včetně videí s přesným postupem.

Přírodní dřevěná klasika

Dřevěná brána je naprostá klasika a patří pravděpodobně k nejoblíbenějším. Potřebujete jen několik hranolů, kulatin či prken, které spojíte v rozích dohromady. Zdobení a celkovou úpravu už necháme na vás. Řiďte se svým stylem a tématem svatby. Volte pevnou, ale ohebnější dřevinu.

Kovový oblouk

Tady už je to trochu větší oříšek, protože kovové části potřebujete nějak pevně spojit k sobě a na to je ideální svářeč. Pokud máte nějakého v rodině, máte vyhráno, jinak možná zvažte raději pronájem již hotového kousku. Svazovat dráty vaší slavobrány k sobě provazem nebo vázacím drátem určitě nechcete. Svářeč spojí dva hlavní dráty k sobě a mezi ně přidá ještě několik kratších, aby vznikl tvar žebříku. Konstrukci musíte přiměřeně ohnout a zapíchnout po obou stranách do země. Na kov využijte břečťan. Listí zakryje povrch a výsledný dojem vypadá velmi kouzelně.

Moderním trendem je bříza

Romantická přírodní svatba, boho svatba a v podstatě jakékoliv přírodní venkovní svatby si zaslouží tu největší eleganci a krásu. Tou je právě březové dřevo. Vypadá dokonale romanticky, nepotřebuje už žádné velké zdobení a vyrobit si takovou svatební bránu z březových kmínků a větví spojených šrouby není nic složitého. Cena není vysoká a nijak výrazně nezatíží váš rozpočet. Mimo břízy potřebujete jen břečťan, nějakou květinovou výzdobu a levný závěs, který seženete například v prodejnách jako je Ikea.  

Tip: Až budete vybírat svou svatební slavobránu, myslete hlavně na to, že chcete mít svůj obřad slavnostní a chcete vytvořit příjemnou atmosféru. Nebojte se zapojit svou fantazii, vkus a představy. Projděte nějaké fotogalerie na internetu, inspirujte se u přátel a příbuzných nebo si nechte poradit od odborníků.

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *