Jak mít perfektní proslov na svatbě

Mluvit na veřejnosti není snadné, pokud k tomu člověk nemá vlohy nebo není extrémně společenská osobnost. Je těžké pronést proslov na svatbě před členy rodiny, přáteli, a hlavně před spoustou cizích lidí. Ať už jde o otce nevěsty, ženicha, některého ze svědků nebo nejlepší přátele, může přijít panika po žádosti o pronesení pár hezkých slov. Než ale vyhodíte z okna sešit a tužku a začnete se modlit za osvícení shůry, můžete si přečíst tento článek a najít inspiraci. Možná poznáte, že napsat slušný přednes nemusí být zase tak obtížné, jak se zdá.

Jak vypadá perfektní svatební proslov?

Dobrý proslov na svatbě má všechny svatebčany překvapit, příjemně naladit, rozesmát – zkrátka probudit nějaké emoce. Na vaše slova se bude jednou vzpomínat a záleží na vás, zda dobře nebo špatně. Kdo bude mluvit není přesně dávno. Dříve bývalo zvykem, že hovořil otec nevěsty, ženich s nevěstou a popřípadě ještě svědek ženicha. Dnes už není žádným překvapením, když si proslov připraví i družičky, svědkové či svědkyně od nevěsty apod. Počítejte také s variantou, že se z ničeho nic objeví někdo, kdo bude mít potřebu také něco přednést. Neděste se toho. Jistě své blízké znáte a víte, že budou připraveni.

Víte, že je rozdíl mezi proslovem a přípitkem? Svatební proslov je obvykle uvítacím prvkem před začátkem svatební hostiny a pozornost se upoutá prostřednictvím ťukání na skleničku. Přípitek vede ten, kdo měl i úvodní proslov, nebo poslední z řečníků. Sklenicemi si už ťukají jen vedle sebe sedící osoby.

Proslov na svatbě | Svatba na zámku

Tipy, jak připravit svatební řeč

 1.     Svatební řeč začněte samozřejmě představením. Hned poté může přijít nějaké překvapivé prohlášení nebo otázka. Nezačínejte vtipem nebo řečí o tom, jak jste nervózní. Cílem je zaujmout publikum, a ne ho hned na počátku odradit.
 2.     Je vhodné se zaměřovat na ostatní, a ne na sebe. Jak chcete, aby se cítili? To vám pomůže mluvit ze srdce a umožňuje vytvořit projev na míru ostatním.
 3.     Vyberte tři hlavní body týkající se novomanželů, které na nich nejvíce milujete a oceňujete. Velmi dobře fungují jednoduché, výstižné příběhy.
 4.     Čím lépe jste připraveni, tím jistější pak při projevu budete. Proto je vhodné cvičit a zkoušet.
 5.     Můžete se při zkoušení i natáčet na telefon, abyste viděli, kde děláte chyby. Neměli byste zapomínat na řeč těla. Při nácviku před zrcadlem lépe uvidíte, jaký máte výraz v obličeji, jak pracujete s rukama apod.
 6.     Sklenička na kuráž není před proslovem to pravé ořechové. Sice vás možná zbaví zábran, ale na druhou stranu si, posilnění alkoholem, můžete říznout pořádnou ostudu. Člověk snadněji zapomíná, vytahuje věci, které do proslovu nepatří nebo si splete jména.
 7.     Trocha nervozity není na škodu. Většinou příliš suverénní lidé dělají nejvíce chyb. Klíčem k úspěchu je využití této energie ve svůj prospěch.
 8.     Není vhodné se snažit dělat ze sebe někoho jiného. Ženich s nevěstou vás mají rádi pro vás samé, znají vás a nepotřebují, abyste se kvůli jejich svatbě měnili v jinou osobnost.
 9.     Kratší je rozhodně lepší než delší. Hodinový proslov nikoho nebaví, hosté už se vidí na hostině a zábavě.
 10.   Určitě není dobré se také pouštět do vtípků zaměřených na nevěstu s ženichem. Řeči o tom, jak už je ženich v chomoutu a pod pantoflem, na zážitky z večírku na rozloučenou a podobné perličky raději vynechte. Můžete ublížit novomanželům a zároveň také třeba prarodičům, kteří takové legrácky nemusí pochopit.
 11.   Nebojte se mít po ruce poznámky. Pomůže vám to překonat nervozitu a možná je ani nebudete potřebovat. Věřte, že se na vás nikdo špatně dívat nebude. Naopak. Ostatní jistě ocení vaši přípravu.

Projev otce ženicha nebo nevěsty

Proslov otce nevěsty na svatbě | Svatba na zámku

Otec ženicha či nevěsty obvykle hovoří jako první. Měl by obsahovat pochvalu syna či dcery. Nebojte se jim říct, jak jste na ně pyšný. Jak talentovaný a úžasný je. Jste-li ve šťastném manželství, je vhodné poděkovat svému partnerovi za společný život, poděkovat hostům za to, že přišli a klidně někoho jmenujte i konkrétně. Na závěr přivítejte syna či snachu do rodiny a všem popřejte skvělou zábavu.

Proslov svědka

Začněte představením a uvedením jména a vztahu k novomanželům. Dále by mělo následovat poděkování za to, že si vás vybrali jako svědka. Tam můžete zařadit i nějaký vtip. Pochvalte nevěstu i ženicha, promluvte o vztahu se ženichem, nebojte se přidat pár historek z doby vašeho přátelství, ale nevytahujte žádná tajemství. Mezi tabu patří řeči o bývalých partnerech a raději se snažte svou pozornost zaměřovat na současný pár a na to, jak jsou úžasní, jak jim to spolu ladí a jak pozitivně působí na ostatní kolem sebe.

Ženichova svatební řeč

Ženich by měl začít svatební řeč tím, že poděkuje hostům za to, že přišli. Je vhodné projevit radost z tolika přátel. Zmínku si zaslouží svědci, družičky a všichni, kdo s přípravami pomáhali. Nezapomeňte poděkovat oběma rodičům, poděkujte své nové manželce, řekněte jí, jak krásně vypadá, vyprávějte váš příběh (první setkání, zasnoubení, dovolená atd.) a klidně zmiňte i to, jak moc se těšíte na společný život s partnerkou, jak vám dělá radost a uveďte drobnosti a detaily toho, co pro vás každý den dělá.

Svatební projev nevěsty

Nevěsta taktéž může hovořit k ostatním a její proslov by opět měl začínat poděkováním hostům za jejich účast. Nebojte se říct něco zábavného, popište pocity ze svatebního obřadu. Vyjádřete obdiv ke svému manželovi a ke svědkům. Klidně je pochvalte, jak dobře vypadají, protože i muži milují komplimenty. Poděkujte svým družičkám, zmiňte všechny, kdo vám pomáhali se svatbou nebo se jen přidejte k poděkování svého manžela. Není nutné každého znovu vyjmenovávat. Příběh vašeho společného života ale klidně zmínit můžete. Bude to zase z jiné perspektivy. Poděkujte také rodičům. tchyni, otcům. A hlavně byste neměla zapomenout na svého muži. Když mu vyjádříte svou lásku, obdiv a radost z toho, že půjdete životní cestou spolu.

Jak si vytvořit vlastní proslov na svatbě – příklady

Jak by měla svatební řeč vypadat, když se spojí všechny zmíněné prvky? Máme pro vás hned tři příklady úspěšných přípitků. Možná vás inspirují.

Proslov číslo 1

„Ahoj, jsem Petra, starší sestra nevěsty. Protože je o tři roky mladší, dětství, a hlavně pubertu jsme prožily jako milující sestry a zároveň věčné soupeřky, které se perou o oblečení, telefony i kluky.

Když se dnes ohlédnu zpět na ty staré vzpomínky, vím, že jsem měla dát Hance svolení k tomu, aby si vzala můj oblíbený svetr na vysněné rande, dávat jí telefon častěji a nechat jí občas jen tak být. Ale dnes to nevadí. Protože ji miluji. Vždy byla trpělivější, vstřícnější a přemýšlivější než já. Ty, které miluje, jsou pro ni celý svět. Vždy upřednostňuje ostatní před sebou, je první, kdo dělá kompromisy a podporuje sny ostatních, jako by byly její vlastní.

A proto jsem tak ráda, že našla oporu a životního partnera v Davidovi. Odpovídá jí soucitem, vřelostí a ohleduplností. Vím, že bude vždy upřednostňovat její touhy, bude připraven dělat kompromisy a podporovat jí ve splnění snů.

Na zdraví Hanky a Davida. Kéž se budete vždy cítit milovaní, protože se vždy budete navzájem dávat na první místo.“

Proslov číslo 2

„Ahoj všichni. Jmenuji se Michal a jsem svědek ženicha. S Robertem jsem se setkal před osmi lety, když jsme se stali sousedé. Robert nikdy nebyl ten chlap, co by se halil do módního oblečení a vlastně jsem v šoku, když ho dnes vidím v obleku. Nikdy nebyl mužem, který by se předváděl a měl potřebu někomu něco dokazovat. I když námaha a práce, kterou věnoval opravě svého vytuněného auta, by mu mohl závidět i Henry Ford.

Je výborný kuchař. Jeho naložené vepřové na grilu je základem a hitem našich letních party. Jeho domácí omáčka je vyhlášená a tajemstvím, které se už léta snažím odhalit. Ale to nejlepší na Robertovi je, že vám nikdy nenechá talíř prázdný. Proto doufám, že máte dnes všichni pořádný hlad.

Když jsem se poprvé setkal s Lídou, hned jsem poznal, že je to úžasný člověk a myslím si to dodnes. Smála se jeho vtipům, o kterých jsem si myslel, že se jim smát nikdo nemůže. Podporovala jeho kariéru a cestovatelské představy. Ale co je nejdůležitější, kdykoliv se všichni vidíme, Lída vždy dohlíží na to, aby měl Robert plný talíř. Dělá to, co on. Jsou si souzeni a jsou spřízněni.

Díky tomu vím, že se k sobě perfektně hodí. Vždy se navzájem postaví na první místo a ujistí se, že jsou uspokojeny nejdříve potřeby toho druhého. Pojďme tedy teď všichni společně pozvednout sklenku a připít na novomanžele.

Ať je tato vaše nová společná kapitola stejně krásná, jako ta předchozí. Kéž vaše talíře a vaše srdce zůstanou vždy plné.“

Proslov číslo 3

„Dobrý večer rodině a přátelům. Jsem Jan Musil, otec nevěsty. Chtěl bych vás přivítat při této zvláštní příležitosti, kde můžeme všichni společně oslavit lásku mezi mojí dcerou Janou a jejím novým mužem Pavlem.

Když tu dnes stojím, připomínám si všechny okamžiky, které k tomuto významnému dni vedly. Taneční soutěže, sportovní hry, kroužky a tábory. Ale i když byly úžasné, příjemné a zábavné, nejsou to momenty, kvůli kterým si své dcery tolik vážím. Vzpomínky, které mě rozesmějí a rozzáří den, jsou ty mezi těmito velkými momenty.

Ať už jsou to improvizovaná divadelní představení pro mě a manželku v obývacím pokoji, večerní vyprávění u pohádek, nespočet čajových večírků, které jsem musel absolvovat spolu s jejími panenkami, první jízda na kole nebo na bruslích.

Je to způsob, s jakým prosila, aby směla zůstat vzhůru o chvíli déle, aby mohla spát s námi v pokoji nebo se dívat na oblíbenou pohádku.

Tyto každodenní okamžiky velmi lehce zmeškáte a já měl to štěstí, že jsem je mohl s Janičkou prožít. Dodávaly mým dnům barvu a plnily srdce štěstím tak velkým, že jsem nevěřil, že může existovat.

Takže, moje krásná dcero, dnes začíná tvůj život s Pavlem. A já mám pro tebe jedno přání. Kéž tvoje nejteplejší a nejhezčí vzpomínky pochází z obyčejných okamžiků v manželství a kéž ti dají důvod k tomu, aby ses každý den mohla usmívat

Na zdraví! Oba vás miluji.“

Autor: Redakce

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *