Svatební ubrousky: praktická dekorace, která si zaslouží pozornost

Svatební tabule a svatební ubrousky patří neodmyslitelně k sobě. Buďme ale upřímní. Na vrcholu seznamu při plánování svatby obvykle ubrousky nezaujímají to nejdůležitější místo, a přitom jsou tak důležité. Věnujte jim větší pozornost a zkuste je zajímavě poskládat, nechte vytisknout na luxusní papír v barvě svatby nebo pořiďte rovnou látkové. Pozvednete celou hostinu na vyšší level.

Svatební ubrousky | Svatba na zámku

Typy svatebních ubrousků

Hned na úvod si představíme některé druhy ubrousků, ze kterých můžete vybírat.

Koktejlové ubrousky

Tyto ubrousky jsou někdy nazývané jako nápojové a patří mezi nejoblíbenější papírové a kupují se obvykle ve velikosti kolem 25 x 25 cm. Hodí se na svatební hostinu i na večírek. Používají se k podávání nápojů, mohou být umístěny na baru u barmana nebo jako součást nápoje pro každého hosta. Je také vhodné umístit je k předkrmům a blízko dortového stolu.

Obědové ubrousky

Středně velké papírové ubrousky se hodí k obědu na svatební hostinu. Umisťují se ke každému talíři na tabuli nebo v čele bufetového stolu spolu s talíři a jídelním náčiním. Pokud máte na ubrouscích nějaký speciální design, klidně je položte přes talíř, aby hezky vynikl.

Ubrousky k večeři

Večerní ubrousky jsou hlavně papírové, ale i látkové. Pokud vyberete papírové, mají ten největší rozměr z výše zmíněných. Jsou umístěny u recepčních stolů na každém místě. Ty látkové se skládají na horní část talíře, ale mohou být úhledně složeny také kolem příborů.

Látkové svatební ubrousky působí luxusně

Svatební ubrousky látkové | Svatba na zámku

Látkové ubrousky byly populární již u Starých Římanů, kteří si na hostiny nosili hned dva kousky, obvykle se zlatou výšivkou. Ta ukazovala na jejich společenské postavení. Ubrousky používali na zpocené čelo a na ruce. Později se ubrousky používat přestaly a na špinavé ruce stačil jeden kus látky pro všechny stolovníky. Postupně se na stoly vrátily a začaly plnit dekorační funkci.

Na slavnostnější stůl je vhodné použít látkový ubrousek o velikosti 40 x 40 cm. Svatba bývá často laděná do různých barev a témat, proto je vhodné jej sladit do stejných odstínů. Pokud si chcete usnadnit dekorování, použijte různé druhy kroužků. Ty mohou být vyrobené z nerezové oceli, plastu, papíru, přírodních materiálů nebo z plastu. Skládají se také různé umělecké tvary, jako je růže, lodička, květy apod. Jejich velkou výhodou je také to, že se dají půjčit, šetříte planetu, jsou elegantní a jednoduché.

Látkové nebo papírové svatební ubrousky

To, zda použít látkové nebo papírové svatební ubrousky může ovlivnit formálnost vašeho svatebního dne. Pro méně formální záležitost je často vhodnější stejný přístup, a tedy volba jednoduchých papírových ubrousků. Na druhou stranu luxusnější recepce si zaslouží větší pozornost a látkové ubrousky na ní dozajista patří. Obě varianty lze také s úspěchem kombinovat, např. na hostinu či večerní raut. Je škoda utírat luxusním látkovým ubrouskem třeba rozlité pití.

Skládání svatebních ubrousků

Svatební ubrousky skládané lilie | Svatba na zámku

Možná už máte svatební ubrousky vybrané nebo dokonce doma. Teď vyvstává otázka, zda a jak je chcete na svatební tabuli poskládat. Pokud tedy nemáte svatební agenturu či restauraci, kde vám připraví vše komplet a vy to máte bez práce. Kdo chce jít s moderními trendy, má to jednoduché. V současnosti se dává přednost jednoduchosti, a tak trochu rustikálnímu stylu. V podstatě je jen přehodíte přes talíř a je hotovo. Skládání do různých tvarů je sice časově náročnější, ale dokážete si představit to velké „aaach“, až to vaši hosté uvidí? To za trochu námahy určitě stojí. Jdeme na to.

Čepice

Vezměte ubrousek a přeložte na polovinu. Tento krok ještě jednou zopakujte a získáte čtverec. Ohněte nahoru spodní část ubrousku, ohněte a vytvořte rohy. Ty na zadní straně zasuňte do sebe. Okraj čepice vytvoříte následně tak, že jeden nebo více rohů ohnete dolů a máte hotovo.

Shlédněte video na výrobu čepice ZDE.

Lilie

Ubrousek ve tvaru lilie vypadá velmi elegantně a romanticky. Nejdříve přeložte ubrousek přes úhlopříčku a ohrňte rohy dolů. Potom je zase složte směrem nahoru. Spodní roh ohněte tak, aby směřoval ke středu úhlopříčky. Spodní stranu dvakrát přeložte a ohněte přes spodní část trojúhelníku. V následujícím kroku přehněte cípy dozadu a vložte do sebe, boční pak ohněte a vsuňte za okraj.

Videonávod na Lilie ze svatebních urbousků ZDE.

Kapsička

Ubrousek s kapsičkou na příbory nebo něco jiného vytvoříte tak, že přeložíte horní okraj přes spodní a pak pravý okraj přes levý. Vrchní cíp ohněte a vsuňte dovnitř. Druhý a třetí cíp ohněte stejně. Vzniknou vám tři kapsy, které můžete libovolně využít.

Videonávod na výrob kapsičky ze svatebních urbousků ZDE.

Zajíc

Ubrousek ve tvaru zajíčka nemusíte skládat jen na Velikonoce. Děti je jistě ocení i u svatební tabule. Je k tomu vhodnější ubrousek o délce strany 50 cm. Složte horní a spodní část na třetinu. Horní okraj ohněte dolů směrem ke kolmé středové ose. Spodní díly oba vezměte a přeložte ke kolmé středové ose zase vzhůru. Vezměte levý a pravý okraj, přeložte ke středové ose a znovu nahoru. Vezměte svůj výtvor, přetočte nohama vzhůru a ohněte nahoru dolní špičku. Podél svislé osy ohněte dozadu a zastrčte tak, aby ubrousek stál. Můžete trochu upravit uši, aby vypadal zajíc hezky a potěšil každé dítko. Když jej ještě ovážete stužkou s nějakou sladkou drobností, setkáte se s velkým úspěchem.

Videonávod na zajíce ze svatebního ubrousku.

TIP na závěr

Skládání ubrousků může být docela zábava. Pro další inspiraci vám přidáváme ještě jedno video s přehlednými návody.

https://www.youtube.com/watch?v=4TXQ7LUzeMo

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

NAĎa:
19:53 13. 03. 2021
Boží. Super porovnání. Takhle detailní článek o svatebních ubrouscích mě nadchl. Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *