Zasedací pořádek na svatbě

Kam posadit svatební hosty? Dáte přednost etiketě nebo kompromisu?

Lámete si hlavu, jak vymyslet zasedací pořádek na svatbě? Na první pohled naprosto jednoduchý úkol může být složitější, než se zdá. Kde sedí rodiče nevěsty a kde ženicha? Co když jsou rozvedení a mají nové rodiny? Kam usadit svědky a družičky? Poradíme vám, jak to funguje podle etikety i jak vybruslit z prekérních situací.

Samozřejmě můžete nechat usazení hostů jen na nich, ale není to úplně rozumná volba, protože pak by někdo mohl zůstat sedět sám, jiný by měl místo vedle někoho, u koho být nechce apod. Právě proto je lepší se zasedacímu pořádku skutečně věnovat a promyslet různé varianty.

Začíná to pozvánkou

Než vůbec začnete plánovat svatební tabuli, musíte vědět, koho tam budete mít. Proto nezapomeňte včas rozeslat pozvánky, které se přikládají obvykle ke svatebnímu oznámení. Kartičky by měly být v jednotném stylu a obsahovat potřebné informace. Pokud nechcete na svatbě děti nebo nepočítáte s partnerem či partnerkou pozvaného (což se obvykle nedělá), nezapomeňte to tam připsat.

Nezapomeňte jmenovky

Zasedací pořádek | Svatba na zámku

Uspořádání svatebního stolu je výrazně ovlivněno dispozicí restaurace, salónku, zahrady nebo jiného místa, kde se hostina koná. Důležité je, mít u každého místa jmenovku se jménem hosta. Dají se vyrobit skutečně úchvatné kousky, například malé čokoládky, propisky, lahvičky vína apod. Mezi velmi originální nápady patří svatební tablo, které umístíte ještě před vstup na hostinu a hosté na něm hned vidí, kde mají své místo. Nemusí pak obcházet stůl a číst každou jmenovku na něm.

Organizace svatební tabule podle etikety

Nevěsta a ženich jsou nejdůležitější osoby na svatbě a jako takoví musí mít společensky nejvýznamnější místa. Sedí zády ke stěně a dívají se do prostoru, ideálně proti vstupu do místnosti. Další důležité osoby (rodiče, oddávající, svědci, prarodiče a další pak sedí blízko nevěsty a ženicha. Nevěsta má místo po pravici ženicha. Rodiče sedí obráceně, než by si člověk logicky myslel, tedy maminka nevěsty vedle ženicha, otec nevěsty vedle ní a vedle nevěsty pak sedí otec ženicha a u něj matka ženicha. Variantou je i možnost, kdy vedle nevěsty má místo otec ženicha a naproti jeho maminka. U ženicha to bude přesně naopak.

Další čestná místa v blízkosti novomanželů obsadí svědci. Svědek nevěsty vedle jejích rodičů a svědek ženicha vedle rodičů ženicha. Dále už je volba v podstatě na vás, ale svatebčané by měli sedět podle své významnosti. Čím významnější host, tím blíže čela stolu. Například prarodiče by rozhodně neměli sedět někde na druhé straně místnosti, ale ideálně hned u svědků. Je vhodné střídat muže a ženy a rodiny nevěsty i ženicha. Přihlédněte při seskupování k věku hostů, jejich zájmům a rodinnému stavu (svobodné ke svobodným apod.).

Tip: Všichni hosté mají vidět na svatební dort, který později novomanželé slavnostně rozkrajují. Obvykle se proto postaví malý stolek k blízkosti nevěsty a ženicha, na který se postaví.

Realita a nutné kompromisy

Etiketa svatebního stolu počítá tak trochu s ideální variantou. Bohužel málokdy taková situace skutečně nastane a obvykle se budete muset vypořádat s určitými „problémy“ při usazování hostů a volit kompromisy. Ne všichni v rodině se musí mít v oblibě, často přijde problém s rozvedenými rodiči a jejich novými partnery, zvlášť v situaci, kdy si nemohou přijít na jméno. Ohledy musíte brát i na děti, zejména ty nejmenší, kteří potřebují dostatek prostoru a nejlépe speciální židličky.

Kam usadit rozvedené rodiče?

Asi nejzapeklitější situace přichází ve chvíli, kdy ke svatební tabuli potřebujete usadit rozvedené rodiče, kteří se vzájemně moc nemusí. Když mají ještě k tomu nové rodiny, je situace ještě náročnější. Kam je všechny dát, abyste nikoho neurazili a všem vyhověli? Jestliže víte, že nebudou schopni sedět vedle sebe tak, abyste dostáli pravidel etikety, je vhodným řešením tzv. rozsadit rodiče na opačné straně stolu. Pokud to z nějakého důvodu není takto realizovatelné, domluvte se přímo s nimi na vhodném řešení, které budou ochotni akceptovat.

Tip: Na větších svatbách vám s usazením svatebních hostů pomůže tzv. placement. Jedná se o schéma zasedacího pořádku s uvedenými jmény hostů. Může být vypracovaný na počítači, popřípadě napsaný a nakreslený rukou. Klidně z něj udělejte dekorační záležitost a zarámujte do obrazu na stůl před vchod na svatební hostinu. Na tento stůl dejte pak i svatební knihu hostů, dárečky pro hosty apod.

Dispozice místnosti ovlivňují mnoho

Zasedací pořádek 2 | Svatba na zámku

Mimo jmenovek na svatebních stolech je vhodné stoly očíslovat. Čísla uveďte buď na plán před vchodem nebo nechte svatební koordinátorku či koordinátora, aby je hostům sdělovala při příchodu. Může také rozdávat svatební harmonogram s lístečkem, kde je toto číslo uvedeno. Jestliže máte dostatek prostoru, dbejte na to, aby místo bylo přístupné z různých stran a nesnažte se za každou cenu nandat ke stolům příliš mnoho židlí.

Tip: Zjistěte si dopředu, jaké bude uspořádání ostatních stolů na svatbě. Kde bude stůl na dort, rautový stůl, místo pro odkládání svatebních darů, fotokoutek apod. Díky tomu lépe vyřešíte místo pro svatební hostinu.

Tvary svatební tabule

Uspořádání svatební stolů je různé. Určuje ho prostor, velikost svatby a vaše preference. Nejčastěji se volí varianta ve tvaru písmen U, T a I. Setkat se můžete i s kruhovým uspořádáním, obdélníkovým a kombinovaným.  Svatební tabule ve tvaru T se hodí pro menší svatby, tvar E pro větší. Na volnějších svatbách se někdy vybere i varianta více kulatých stolků a jedna tabule v čele pro nejdůležitější osoby na svatbě.

Tip: Děti na svatbě bývají důvodem, proč se etiketa řeší o něco méně. Těžko je přesvědčíte, aby seděly ve stylu chlapec a pak děvče a v přesně daném zasedacím pořádku. Mnohem lepší je nechat je posedat, jak se jim samotným to líbí, popřípadě domluvit i nad dětmi nějaký dohled spojený s animátorem, který jim zajistí zábavu a rodiče se budou moci v klidu bavit s vámi.

Stůl do tvaru U

Prostorově náročná možnost, která patří k velmi oblíbeným. Zde manželé sedí uprostřed stolu, rodiče vedle nich a hosté podle své významnosti. Neobsazují se krátké části stolů a jejich rohy.

Stůl do tvaru T

Novomanželé sedí uprostřed krátké strany, tedy vrcholu písmene. Měli by vidět na vchod. Hosté se pak usazují postupně podle své významnosti.

Stůl do tvaru I

Uprostřed dlouhé strany s výhledem na vstupní dveře sedí novomanželé. Tchýně je na levici od ženicha, u pravé ruky nevěsty sedí tchán a pak jejich partneři. Svědek a svědkyně jsou v tomto případě naproti novomanželům, kdy svědek nevěsty má místo proti ženichovi a svědek ženicha proti nevěstě. Vedle nich jsou umístěni prarodiče a další hosté.

Kombinace

Dispozice svatebních prostor nebývá optimální a často jste tak přinuceni přistoupit ke kompromisu. Můžete kombinovat různé tvary U, I , T a ještě k tomu přidat pár samostatně stojících stolečků. Pokud byste se rozhodli jen pro rozdělené malé kulaté či obdélníkové stoly, žádný problém. Vyberte jeden stůl s výhledem na vchod, kde budou novomanželé a jejich rodiče, k vedlejšímu stolu posaďte prarodiče, k dalšímu svědky s partnery apod.

Tip: Svatební hosty, kteří jsou momentálně bez partnera, se nebojte posadit ke stolu vedle sebe. Možná tam někdo potká svou budoucí lásku a vy za rok půjdete na jejich svatbu nebo se minimálně dobře pobaví.

Hotové usazení hostů si uložte do počítače nebo do svého svatebního plánovače, ať se vám neztratí. Můžete využít i šablony, které jsou volně ke stažení na internetu. Nezapomeňte, že na svatbě by se měla rodina stmelit a vzájemně více provázat právě vaším sňatkem. Má být pohodová a veselá. Rozhodně byste neměli řešit žádné hádky a konflikty. Proto neberte etiketu jako dogma ve chvíli, kdy by to znamenalo pro svatebčany nepříjemnost a pro vás stres navíc. 

Autor: Redakce

Související články

Komentáře k článku

Redakce :
18:27 25. 11. 2022
Pro Tery: To nás moc těší a děkujeme!!!

Tery:
13:22 24. 05. 2022
konečně článek, kde jsem se něco dozvěděla, díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *